Eğitim:
Eğitimde yeni bir dönem başlıyor

Zilsiz okul projesinde amacın çocuklara sorumluluk duygusunu kazandırmak ve zaman kontrolü bilicini oluşturmak olduğunu söyleyen Şefkat Ortaokulu Rehber Öğretmeni Elif Ceylan projenin gürültü kirliliğinin önlenmesi bakımından da faydalı bir uygulama olduğunu söyledi. Gözetmensiz sınav ve evde sınav uygulamaları hakkında da bilgiler veren Ceylan ; “ Öğrencilerimiz sınıflarında öğretmen kontrolü olmadan sınava tabi tutuluyorlar. Buradaki amacımız da çocukların otokontrolünü sağlamak, sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlamak, bunu da yapıyorlar. Evde sınav uygulamasındaki amacımız da öğrencilerimize dürüstlük bilincini kazandırmak, oto kontrollerini sağlamak, bunu da yaptıklarını gözlemliyoruz. Çocuklarımızdan güzel geri dönüşler geliyor. Umarım verimli olur.” Dedi.

Öğrencileri bu konuda bilinçlendirirken notun ikinci planda olacağını dürüstlük ilkesi ile sorumluluklarını yerine getirmeleri gerektiğini vurguladıklarını söyleyen Ceylan; “ Gerçekten yapamadığı soruyu boş bırakıp, ‘öğretmenim ben bu soruyu yapamadım’ diyen çocuklar var. Bu çocuk bunu istese internetten ya da aileden yardım alarak yapabilir ama yapmıyor boş bırakıyor, bizde  dürüstlük ilkesine uyduğu için ona da not veriyoruz.” İfadelerin kullandı.

Evde Sınav uygulaması ilk etapta 4 ve 5. Sınıflarında, zümre öğretmenleri ve rehber öğretmenleri ile alınacak ortak kararla belirlenen derslerde uygulanıyor. Klasik sınavdan farklı olarak yüzde 40-50 salt bilgi yanında kalan kısım bilgi analizi, kullanımı, yorum ve muhakeme özelliklerini ön plana çıkaran sorulardan oluşuyor. Böylece bilginin öğrencinin kendisinde işlenerek, hayat dair süreç içerisinde anlık olarak akılcı kullanımı, muhakeme ve yorum kabiliyetinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Uşak İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un her fırsatta vurguladığı “İnsanın akıl ve kalple çift kanatlı olmasına dair önerdiğimiz paradigma sadece maddi olana yönelen bir eğitimi reddetmektedir” düsturuyla hareket ettiklerini, yarınların sahibi olan çocukların ve gençlerin akıl ve bilimle birlikte ahlaklı ve erdemli insanlar olarak yetiştirmek, bunu da bir yaşama felsefesine dönüştürme için bütün güçleriyle çalıştıklarını söyledi. Şahin ; “Bu doğrultuda ülkemizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza güvenimizin bir göstergesi ve Sayın Bakanımızın "Bir okul gözetmensiz sınav yapsın ve ben varım desin!" çağrısına yanıt olarak TOKİ Şefkat Ortaokulu, TOKİ Uşak Ortaokulu ve Orhan Dengiz Anadolu Lisesinde “Gözetmensiz Sınav” uygulamasını hayata geçirdik. Bu bağlamda, Bakanlığımızın açıklamış olduğu 2023 Eğitim Vizyonu’nu ilimizde en etkili şekilde gerçekleştirmek için Sayın Valimizin liderliği ve desteği,  eğitim camiamızın tüm paydaşlarının katılımı ve gayreti ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz.” Şeklinde konuştu.

Şefkat Ortaokulu 7/B sınıfında öğrenim görmekte olan İrem  Mıdık okulda zil çalmayınca geç kalma telaşlarının olmadığını çünkü herkesin sorumluluğunun farkında olarak zamanının okula geldiğini söyledi. Mıdık; “Önceden derste zil çalmasına 5-10 dakika kala bazı öğrenciler dersi bırakalım gibi kelimeler kullanıyorlardı ama şimdi zil çalmadığı için ders biraz daha geç bitiyor.” dedi.

Zil çalmanın bilim adamı Pavlov’un köpekleriyle yaptığı deneylerde kullandığı bir yöntem olduğunu hatırlatarak konuşmasını başlayan öğrenci Enes Erzincanlı bu uygulamayla sorumluluğunun farkına vardığını ve kendini bilinçli bir birey olarak hissettiğini belirtti. Erzcanlı konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü; “Hem de öğretmelerimiz için de iyi oldu teneffüslerde sürekli bizi uyarmak zorunda kalıyorlardı. Şimdi daha iyi oldu, öğrenciler sorumluluk bilincini kazandılar”

Okul öğrencilerinden Ahmet Eymen Altınordu ise ; “Zil çalmıyor vaktinde çıkıp vaktinde giriyoruz.  Okul açısından iyi oldu. Zil çalmayınca herkes kendini özgür hissediyor, herkes vaktinde girip çıkmayı sorumluluğunu bilmeyi öğreniyor. Bence faydalı olur. Gözetmensiz sınav uygulaması  hakkında konuşan Altınordu Öğretmenlerimiz bize güveniyorlar biz da onları bu güveninin boşa çıkarmıyoruz.” Dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Rektör Savaş Arı Kovanlarını Yerinde İnceledi
Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak Merkez Kaşbelen Köyü Irmel mevkiinde bulunan üniversitenin...

Haberi Oku