Eğitim:
Uşak'ta Okuma Yazma Seferberliği Başlatıldı

Uşak Öğretmenevi Şeref  Salonu’nda yapılan tanıtım toplantısında Uşak Valisi Salim Demir, il genelinde toplam 7 bin 701 kişinin hiç okuma yazma bilmediğini bu rakamın Uşak nüfusunun yüzde 2,1’i olduğunu belirtti. Demir, bu rakamı sıfıra indirmek için 5 Şubat 2018 tarihi itibarıyla bütün okullarda ve Halk Eğitim Merkezlerinde okuma yazma kursları düzenlendiğini, okuma yazma bilmeyen her yaştan vatandaşın bu kurslara katılabileceğini duyurdu. Demir, tüm Uşak halkına da kampanyaya destek olma çağrısı yaptı.

UŞAK’TA OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalındaki canlı yayına telekonferansla bağlanması ve “Okuma Yazma Bilmeyen Kalmasın” diyerek yurt genelinde okuma yazma seferberliği başlatmasının ardından Uşak’ta da okuma yazma kursu düzenleniyor.

Uşak Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan okuryazarlık kurslarına başvurular başladı. Ücretsiz yapılacak kurslara katılmak isteyenler Uşak Milli Eğitim Müdürlüğü ve il genelinde eğitim veren tüm okullara kayıt yaptırabilirler.

Tanıtım toplantısında konuşan Uşak Valisi Salim Demir, “T.C. için çok önemli ve hayati olan okuma yazma seferberliği 2003 yılında, “Haydi Kızlar Okula” kampanyası başlamıştı. Artık o safhayı aştık. Okuma çağında olan kızlarımızın tamamı okula gitti. Bu kampanya okul öncesi eğitimi de çok yükseltti.

Sonra 2008 yılında kampanyanın ikinci basamağı olan “Ana kız okuldayız” kampanyası da yüzde yüz denilecek oranda başarı ile yürütüldü. Bugün, yani 2018 itibarıyla dünya ölçeğinde bilimde, ekonomide ve her konuda gelişmiş ülke olmak ve rekabet edebilmek için kadın, erkek, genç, yaşlı okuryazar olmayan kalmasın. Bu son kampanyanın önemi burada ortaya çıkıyor” dedi.

Kırsal kesimde yerleşim alanları küçük olduğu okuryazar olamayanı belirlemenin daha kolay olduğunu vurgulayan Demir, “Ama il merkezinde tabana nüfuz edip belirlemek çok zor görünüyor. Okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın kendilerinin gönüllü olarak gelme oranları da çok düşük.

Okuryazar olmayan vatandaşlarımızın belirlenmesinde paydaşlarımız, Milli Eğitim Müdürlüğü, okul müdürleri, basın, mahalle ve köy muhtarları, imamlar ve kanaat önderlerinin büyük katkıları olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

 OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ İÇİN MİLLİ EĞİTİM SAHAYA İNİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan okuma-yazma seferberliği kampanyası Uşak’ta da haberimizde belirttiğimiz gibi bir toplantı ile duyuruldu ve Milli Eğitim Müdürlüğü Uşak’ta okuma yazma bilmeyen bir tek Uşaklı kalmasın diye sahaya iniyor.

İşte Uşak’ta başlatılan okuryazar seferberliği ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen çarpıcı bilgiler:

“T.C. çağdaş ve ileri bir toplum olma hedefi yolunda kuruluşundan itibaren nüfusun tamamına yönelik kapsamlı eğitim hareketleri başlatmıştır.

Bu hedefe ulaşabilmek için günümüze kadar uzanan bir süreçte zorunlu eğitim çağı dışında kalmış, okuma yazma bilmeyen ve temel eğitimden mahrum yetişkinlere özgün ve örnek çalışmalar yapılmıştır.

- Bu çalışmalar: 2003 yılındaki ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyası ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Sayın Emine Erdoğan hanımefendi’nin himayelerinde:

- 6 Haziran 2008 yılında başlattıkları “Okuryazarlık seferberliği” ile devam etmektedir.

2017 yılı TUİK verilerine göre 80 milyon 810 bin olan Türkiye nüfusunun 60 milyonunun 14 yaş üzerinde olduğu bu nüfustan, örgün eğitim çağının dışına çıkmış olanlardan 2 milyon 462 bin 613 kişinin (Nüfusun yüzde 4,09’u) halen okuma yazma bilmiyor.

UŞAK’TA EN ÇOK OKUMA YAZMA BİLMEYEN MERKEZ İLÇEDE VAR

 Uşak ilimizin nüfusu 2017 yılı verilerine göre 364 bin 971 kişidir. Bu nüfusun 181 bin 898 erkeklerden, 183 bin 073 kişi de kadınlardan oluşmaktadır.

Yüzde olarak ise ise yüzde 49,84 erkek, yüzde 50,16 kadındır. Okuma yazma bilmeyenlerin ilçelere göre dağlımı ise şöyledir:

Merkez İlçe: 5 bin 349 kişi

Banaz: 533 kişi

Eşme: 638 kişi

Karahallı: 271 kişi

Sivaslı: 543 kişi

Ulubey: 367 kişi

İl genelinde toplam: 7 bin 701 kişi okuma yazma bilmemektedir. (Nüfusa oranı yüzde 2,1)

AMAÇ; UŞAK’TA OKUMA YAZMA BİLMEYEN KALMASIN

Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak okuryazarlık seferberliği ile ilimizde herkesin okuryazar olmasını sağlamaktır.

Özelde ilimizde, genelde bölgemizde ve ülkemizdeki eğitim seviyesinin yükselmesine katkı sağlamak ilimizdeki okumaz / yazmaz oranını sıfıra indirmektir.

Okuma yazma seferberliği kapsamında yapılacak çalışmalar:

1- İlimizdeki bütün okullar bilgilendirildi.

2- İl ve ilçe Seferberlik Yürütme Kurulları oluşturuldu.

3- Okullarımız ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzce alan taramaları yapılmaktadır.

4- Okuryazarlık seferberliğinin halkımıza tanıtımı, duyurulması ve yaygınlaştırılması amacı ile afişler bastırıldı.

5- Okullarımız ve Halk Eğitim Merkezimizde kurslar açılmakta ve açılmaya devam etmektedir.

OKUMA YAZMA BİLMEYEN BİR KİŞİ İÇİN BİLE KURS AÇILACAKTIR

Uygulanacak program:

1. Yetişkinler için 1. Kademe Okuma Yazma Öğretimi ve Temel Eğitim Programı

2. Yetişkinler için 2. Kademe Eğitimi Eğitim programı.

Yetişkinler için 1. Kademe Okuma Yazma Öğretimi ve Temel Eğitim Programı: Okuma yazma becerisi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Okuma yazma becerisi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Okuma yazma becerisi kazandırmanın yanı sıra yaşam becerisi ve matematik becerisi de kazandırılması amaçlanmaktadır.

Yetişkinler için 2. Kademe Eğitimi Eğitim programı: Özellikle ilköğretimin dördüncü ve beşinci sınıf düzeyine denk bilgi beceri ve tutum kazandırmayı amaçlamaktadır. İlköğretimin 4. ve 5. sınıfına denk eğitimi hedefleyen bu kademede kazandırılacak bilgi, beceri ve tutumlar 4 temel ders kapsamında ele alınmaktadır.

Bu dersler: Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen ve Teknoloji, Matematik

(Ayrıca okuma yazmayı kendi imkânları ile öğrenmiş olan vatandaşlarımıza bir komisyon marifeti ile 1. ve 2. kademe Okuma Yazma Tespit Sınavları Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerimizde yapılmaktadır)

İL GENELİ MEVCUT DURUM

AÇIK KURSLAR                                                                             KURS

Kurs Adı

Kurs Sayısı

Kursiyer Sayısı

İl geneli müracaat kursiyer sayısı

Kademe okuma yazma

15

73

204

Kademe okuma yazma

5

21

TOPLAM

20

94

               

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner3
banner4

Eğitimde yeni bir dönem başlıyor
Uşak Şefkat İlkokulu ve Ortaokulunda Eğitimde 2023 vizyonu kapsamında ezber bozan uygulamalar yapılıyor....

Haberi Oku