Gündem:
Uşak Müftüsü Baldemir ; 'Küçük yaşta evlilik caiz değildir, aksi yöndeki haberler Diyanet'i yıpratmak için çıkartılıyor'

"İnsanlar ya öyle istediklerinden veya kasıtlı olarak seç ile samanı birbirlerine karıştırıyorlar." diyen Müftü Baldemir İslam dininde mükellifiyet yani sorumluluk yaşı olduğunu belirtti. Baldemir konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi; "Sorumluluk çağı alt tabandır, alt sınırdır. Kız çocukların buluğa erme yaşı en erken 9 dur. Bu yere ve mevsime göre değişmek üzere üst sınır da 12'dir. Yani buluğunu ikmal etmişse, kadınlık halleri kendinde belirmeye başlamış ise o andan itibaren dini vecibelerini yerine getirmek için sorumludur. Allah'ın emirlerini yerine getirmek mecburiyetindedir, bu sorumluluk çağıdır, sorumluluk anıdır, sorumluluk yaşıdır. Namaz kılmak, oruç tutmak gibi İslam'ın emirleriyle mükellef olma çağı kızlarda en erken 9  en geç 12'dir. Mesela bir kızımız 12 yaşına gelse ama hala kadın olma hali olmasa bile artık 12 yaşından sonra İslam'ın emirleriyle mükelleftir. Erkeklerde ise alt sınır 12, üst sınır da 15'tir.Efendim kızlar 9 yaşında evlenecek, erkekler 12 yaşında evlenecek gibi dinimizin böyle bir öngörüsü söz konusu değildir."

İNSANLARIN ZİHNİNİN BULANDIRMAK İSTİYORLAR

İnsanların  bulundukları devletlerin kanunlarına göre yönetildiklerini ve Türkiye'nin biz gece kondu ülkesi olmadığını  ciddi, saygın ve çok taktir edilecek hiç ayıp olmayan bir geçmişiyle  köklü  bir devleti olduğunu vurgulayan Baldemir; "Bizim kanunlarımızda belirtilmiş. Evlenme çağı 18'dir. Şimdi Müftülük kanunlar çerçevesinde kurulmuş bir kurum mudur? Peki Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kanunlara aykırı bir durum sergilemesi mümkün müdür? Değildir. O halde nedir bu? Taştan su çıkarmak için mücadele vermektir. İnsanların zihninin bulandırmak istiyorlar ve Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir kurumu hedef tahtası yapmaktır. Bunda art niyet vardır. Yoksa hiçbir meslektaşımız böyle bir hadsizlik yapmaz. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da bu yönde bize ne bir telkini vardır, ne bir tavsiyesi vardır. Mesele buluğdur, ifade edilmeye çalışılan sorumluluktur, mükellifiyet çağıdır, saptırılmıştır." şeklinde konuştu.

"İNSANA BU KADAR DEĞER VEREN BİR DİN, İNSANIN ALEYHİNE OLAN HİÇBİR DURUMU TASVİP ETMEZ"

Uşak Müftüsü Baldemir konuya ilişkin olarak konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı; "Bizim dinimizin muhatabı insandır, insan münevver, muazzez, kıymetli değerli bir varlıktır. İnsana bu kadar değer veren bir din, insanın aleyhine olan hiçbir durumu tasvip etmez. Sorumluluk  çağını ikmal etmemiş, faydayı zararı ayırt edemeyecek bir çağdaki kız olsun erkek olsun evlenmesine bizim dinimiz müsaade etmez uygun da görmez, sorumluluğunu ikmal edecek. Bu söylediğimiz yaşlar halkın anlayabileceği ifadeyle ibadete başlama yaşlarıdır. Yoksa bizim dinimiz mesela kişi 20-25 yaşındadır da hala daha evliliği götüremeyecek durumdadır buna illa evlen demez. Hatta Peygamberimiz (SAV) yaşları ilerlemiş olmalarına rağmen evlilik külfetini kaldıramayacak durumda olan erkekler oruç tutsunlar, nefislerini dizginlesinler demiştir, 13 yaşına girdi evlendirin bunu dememiştir. İnsanlar dinimizde değer bulmuştur. Bizim dinimizde baskı da yoktur, erkek ve kız ki Peygamberimiz (SAV)'in gününde bunun örnekleri de vardır, iki taraf birbirini beğenerek evlenirler. Bizim dinimizde istenilmeyen bir evlilik söz konusu kesinlikle olamaz, bizim dinimizde baskıyla evlilik olmaz, dinimiz her konudaki baskıyı yasak etmiştir. Sen akıl baliğ oldun 50 yaşındaki biriyle evleneceksin, bizim dinimizde bu yoktur. Maalesef bazı art niyetli insanlar bunu bizim dinimiz emrediyormuş gibi bir algı oluşturmaya çalışıyorlar, bazıları da bu havaya giriyorlar. Maalesef vur abalıya cinsinden oluyor."

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Alperenler Hocalı Katliamını Unutmadı
Alperen Ocakları Uşak İl Başkanlığı tarafından Hocalı Katliamının yıl dönümünde bir dizi program...

Haberi Oku