Gündem:
Uşak Sarraflar ve Kuyumcular Esnaf Odası Başkanı Atalay Savaş;  'Uşak esnafının gücünü hissettirmek adına birlik başkanlığına adayım”

Pazar günü yapılacak olan Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanlığı için adaylığını açıklayan ilk isim Uşak Sarraflar ve Kuyumcular Esnaf Odası Başkanı Atalay Savaş oldu.

Kendi odasında adaylığını açıklamak için bir basın toplantısı düzenleyen Savaş, Uşak esnafının çoluk çocuk 70 bin kişilik büyük bir güç olduğunu, bu gücü hissettirmek ve fiziki şartlarını yetersiz bulduğu birlik binası yerine kocaman bir esnaf sarayı yaptırabilmek için aday olduğunu belirtti.

“GEÇMİŞDEKİ HATALARIMDAN ARINARAK YOLA ÇIKTIM”

Uşak Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanlığı için adaylığını açıklayan Savaş, başkan olduğu takdirde öncelikle esnafın gücünü Uşak ve Türkiye çapında muhataplarına hissettireceğini ve büyük bir esnaf sarayı yapmayı tasarladığını kaydetti.

İşte Atalay Savaş’ın birlik başkanlığı hakkında düşünceleri ve projelerinden bazıları:

“Ben, 2010 yılında Uşak Sarraflar ve Kuyumcular Esnaf Odası Başkanı olarak seçildim. O yıl yapılan Uşak Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birlik Başkanlığı’na yeni seçildiğim ve ortamı fazla tanımadığım için aday olmadım.

Bir sonraki 2014 yılında yapılan birlik başkanlığı seçimlerine ailem ve çevremin teşviki ile aday oldum. Ama nasip değilmiş. O dönemde çok az bir oyla seçimleri kaybettik. Seçilen arkadaşlarımızı tebrik edip başarılar diledik ve bizlik bir şeyler olduğunda 24 saat hizmetlerinde olduğumuzu belirttik ve takip etmeye başladık.

Yine 4 yıllık bir süreci doldurduk. 2018 yılı seçimleri geldi. Ocak, Şubat ve Mart ayında odalar seçimlerini tamamladı. Mayıs ayında da birlik seçimi kararı alınmıştı Yine sayıları azımsanmayacak sayıda oda başkanı ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımdan birlik başkanlığına aday olmam yönünde telkinler geldi. Ben de hazır olduğumu hissederek aday oldum.

Aynı zamanda geçmiş dönemde yapmış olduğum hataları göz önüne alarak bütün oda başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile tanışma ve istişare toplantıları yaptım. Toplantılara yüzde yüze yakın katılım gerçekleştirildi. Birkaç oda başkanım davetime icabet etmedi. Onlara da teşekkür ediyorum. Sanırım geçerli mazeretleri vardı.

Hepinizin bildiği gibi 20 Mayıs Pazar günü Uşak Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birlik Başkanlığı ve yönetim kurulu seçimi var. Tekrar adayım diyorum. Başarılı olacağımız kanaatindeyim.  Hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.

ESNAFIN GÜCÜNÜ HİSSETTİRMEK İÇİN SARAY YAPTIRACAĞIM”

Savaş, birilik başkanı seçildiği takdirde yapacakları projeler hakkında şu ipuçlarını verdi:

“Şu eksikliği yıllardır gözlemledim.  Uşak’ta esnaf odalarına kayıtlı 12 bin 500 civarında esnaf var. Bu sayıyı 4’le çarptığımız vakit, yaklaşık 50 bin yetişkin esnaf grubu olduğunu varsayabiliriz. Tabi buna çoluk çocuk da eklerseniz bu 70 bin kişi civarında büyük bir güç demektir.

Esnaf Odaları Birlik yönetiminin 20 yıldır bu gücün sorunlarını iletmesi gereken yerlere iletemediğini gördük. Eğer siz bu güçseniz talepleriniz o yönde değerlendirilir. Siz bu gücü Uşak’ta ve Türkiye’deki ilgili yerlere muhataplarınıza iletmek için çalışacağız. Birinci projem bu olacaktır.

İkinci projem; Uşak Esnaf ve Sanatkârlar Esnaf Odaları Birlik binasının fiziki yapısı bana göre esnafın ihtiyaçlarına cevap verememektedir. Bu fiziki yapısının değişmesi gerekir. Bu proje 15 yılı aşkın zamandır benim kafamda yer etmiştir. Hep şunu düşünmüştüm: “Bir gün Allah olur da birlik başkanlığını bana nasip ederse, benimle birlikte seçilecek esnaf odası başkanı ve yönetim kurulu üyelerimizin de gayretleri ile bir esnaf sarayı yaptıracağım.

Bu sarayı yaptırmaktan amacımız; esnafımızın birlik v beraberlik içerisinde olduğu takdirde daha çok güçleneceğini düşünmemizdir. BU birlik ve beraberlik de az evvel bahsettiğim gücümüz hissettirmek adına önemli bir olgu olacaktır diye düşünüyorum.

“BU DÖNEM BİRLİK BAŞKANLIĞINI KAZANACAĞIM”

“Ben öncelikle birlik başkanlığı için aday olan diğer iki değerli esnaf arkadaşımıza da başarılar diliyorum. Bu nasip işidir. Yukarıda bahsettiğim projeler uygulanacaksa ve hayırlıysa olsun diyorum.

Geçen dönem yaptığımız hataları yapmamaya çalışacağız. Geçen dönem çok fazla öz güvenimiz vardı. Gerçi haksız da değildik. Burada değinmek istemediğim bazı olaylar oldu. Geçen dönemki gücümüzün üzerine bu dönem yüzde 40 daha güç katarak kazanacağımıza inanıyorum. Tekrar esnafımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Uçar, DSP’den istifa etti
Çetin Uçar, demokratik sol felsefeden uzaklaşıldığına inandığı için 15 yıldır üyesi olduğu Demokratik...

Haberi Oku