Özellikle 40 üstü vatandaşların sıklıkla kullandığı bir sosyal medya platformu dolandırıcılara yönelik bir yaptırım yapmıyor ya da yapamıyor. Konuya ilişkin gazetemize konuşan bir vatandaş bu platformda karşısına çıkan yanıltıcı ve dolandırmaya yönelik paylaşımlara defalarca şikayet etmesine rağmen bu paylaşımlardan bir türlü kurtulamadığını ifade etti. Paylaşımları şikayet ettikçe farklı kanallardan farklı isimlerle daha çok reklamla karşı karşıya geldiğini ifade eden vatandaş bu tür paylaşımlara karşı uyanık olunmasını istedi. 

Whatsapp Image 2024 06 20 At 13.50.02

Vatandaş sosyal medya hesabına gelen yanıltıcı reklamları şu şekilde anlattı: “ Tanımadığım isimlerden genellikle kamuoyu tarafından bilinen yüzlerin yapay zekayla konuşturulan videoları paylaşılıyor. Bu kişiler ulusal haber sitelerinde habercilik yapanlardan, ünlü ekonomistlere ve teknoloji şirket sahiplerine kadar geniş bir yelpazeye sahip. Size yatırım önerisinde bulunuyorlar.  Genellikle paylaşımın alt tarafında tıklamanız için bir buton bulunuyor, buraya tıkladığınızda sahte bir siteye yönlendiriliyorsunuz, oradan da başka bir butonla başka bir siteye. Sizin yatırıma uygun olup olmadığınızı belirliyorlar güya.. Orta derecede internet bilgisi olan birisi bütün bunların bir kurmaca olduğunun farkına varabilir ancak özellikle 40 yaş ve üstü vatandaşlar bu oyuna düşmeye daha çok meyilli. Çünkü girdikleri çıktıkları sitelerin gerçek mi, değil mi olduğunu fazla önemsemiyorlar, hazırlanan video görüntülerinin yapay zekayla yapıldığının ise hiç farkında değiller. Onun için bu vatandaşlarımızın çok dikkatli olması gerekiyor. Yaş itibariyle belirli bir birikeme de sahip olan vatandaşlar normal olarak dolandırıcıların hedef kitlesi durumuna geliyor. Ben 40 yaş üstü vatandaşlarımızdan sosyal medyadan başka mecralara yönlendirilirken çok dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum. En azından etrafındaki gençlere sorsunlar.” Şeklinde konuştu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Bilgisayar Mühendisi olan ve yaklaşık bir yıldır Developer (geliştirici) olarak çalışmakta olan Akın İbrahim Keleş şu uyarılarda bulundu: “ Öncelikle 40 yaş üzerinin yoğun olarak kullandığı bu sosyal medya platformunda paylaşılan sponsorlu gönderilere şüpheli bir şekilde yaklaşsınlar. Sponsorlu gönderilerin genel olarak temel amacı karşısındaki kullanıcıyı kısa sürede çok kazanç sağlamak vaadiyle ağlarına çekmektir. Bunu da yatırım araçlarını kullanarak gerçekleştirmektedirler. Vatandaşlar şunu unutmamalı bedava peynir fare kapanında bulunur.

Firmalar küçük yatırımcılara yönelik reklam çalışması yapmazlar, bize 8-10 bin lira yatırın sonrasında haftada 25 bin TL kazanacaksınız gibi vaatlerde bulunmazlar. Dolandırıcılar kullanıcıların gözlerini boyamak için tanınan firmaların isimlerini kullanarak paylaşım yapmakta ve hazırladıkları sahte sitelere yönlendirmektedir. Bu sitede sizlerden kart bilgilerinizi isteyip belirli bir miktar sözde yatırım yapmanızı istiyorlar. Dikkatli olunması bu tür sponsorlu paylaşımlara kıymet verilmemesi gerekmektedir.”

HABER : REYHAN BÜŞRA ARDAÇ /  HALİL ASLAN

Editör: Zülal Karadedeli