Yapılan aramada 9 adet hit  horozu ele geçirilirken olayla ilgisi olduğu tespit edilen 4 kişiye idari para cezası uygulandı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Uşak İl Jandarma Komutanlığınca; Sivaslı Jandarma Asayiş ekipleri ve Jandarma HAYDİ Timi tarafından horoz dövüşü yaptırdığı bilgisi alınan şahsın evinde yapılan aramada 9 adet Hint horozu ele geçirildi. Toplam 4 şahsa idari para cezası uygulanırken, ele geçirilen horozlar Sivaslı İlçe Tarım Müdürlüğüne teslim edilerek adli işlemlere başlandı. Uşak İl Jandarma Komutanlığı HAYDİ Timi, Jandarma Asayiş Ekipleri ile birlikte hayvanları korumak için titizlikle çalışmalarına devam ediyor.”

ÇEVRE, DOĞA VE HAYVANLARI KORUMA TİMİ HAKKINDA

Whatsapp Image 2024 06 11 At 14.05.30

Uşak İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü bünyesinde Ağustos 2021 tarihinde ÇEVRE, DOĞA VE HAYVANLARI KORUMA TİMİ kurularak faaliyetlerine başlamıştır.
ÇEVRE, DOĞA VE HAYVANLARI KORUMA TİMİ; Çevre, Doğa ve Hayvanların korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesi maksadıyla, sorumluluk bölgesinde gerekli kontrolleri yaparak, çevre kirliliğini, hayvan haklarını koruyucu önleyici tedbirler alır.

GÖREVİ VE YETKİLERİ 

Whatsapp Image 2024 06 11 At 14.05.30 (2)
Çevre ve Ekolojik dengenin bozulmasının önlenmesi,
Orman alanlarının tahrip ve talan edilmesi ile orman kaçakçılığının önlenmesi,
Orman yangını çıkması muhtemel yerlerin tespit edilmesi ve önleyici tedbirlerin alınması,
Kaçak yapılaşma ve gecekondulaşmanın önlenmesi,
Kara Avcılığı ve Merkez Av Komisyonu Kararlarına aykırı hareketlerin kontrol edilmesi,
Su Ürünleri Kanununa aykırı hareketlerin kontrol edilmesi,
Sorumluluk bölgesinde kirlilik bölgelerinin ve sebeplerinin belirlenmesi,
Tüm tesislerin atık su arıtım tesisi olup olmadığının kontrol edilmesi,
Tehlikeli atık ve tehlikeli kimyasalların taşınmasının ilgili mevzuata uygun olup olmadığının kontrol edilmesi,

Whatsapp Image 2024 06 11 At 14.05.30 (1)
Evsel ve endüstriyel atıklar ile molozların toplanmasının, taşınmasının ve belediyelerce belirlenen döküm sahasına dökülüp dökülmediğinin denetlenmesi,
Mahallinde çevreye olumsuz etkileri olan her türlü faaliyetin izlenmesi,
Bu kanunun amacı, Hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

Kaynak: HABER MERKEZİ