Uşak’ın doğal ve turistik değerlerinin başında gelen Karahallı ilçesindeki Clandıras tarihi su kemeri ve Pepouza kenti arasına yapılan ahşap yürüyüş yolu, bölgedeki doğal zenginliklerin daha çok yerli ve yabancı turist tarafından fark edilmesini sağladı.

WhatsApp Image 2023-08-26 at 09.35.40 (1)
Karahallı Kaymakamlığı tarafından, hazırlanan “Doğa, Tarih Bir Arada; Karahallı’da” projesi kapsamında, geçtiğimiz yıl inşaatı tamamlanan ahşap yürüyüş yolu, Clandras antik su kemeri, Pepouza antik kenti ve Antik Kaya Manastırı arasında bağ kurdu. Kentin tarihi 3 değeri arasındaki yürüyüş yolu yaklaşık olarak 1 buçuk milyon TL’ye mal olurken, yol boyunca seyir terasları ve fotoğraf çekme alanları da oluşturuldu. Uşak Valisi Dr. Turan Ergün’ün yapımı aşamasında sürekli incelemeler yaptığı ahşap yürüyüş yolu, bölgeye olan ilgiyi artırırken, ziyaretçilerin su kemerinin dışındaki doğal ve tarihi değerleri daha yakından görmelerine de imkan tanıdı.

WhatsApp Image 2023-08-26 at 09.35.38
SUYU BUZ GİBİ BANAZ ÇAYI
Frigyalılar döneminden kalan tarihi su kemerinin bulunduğu bölgedeki ahşap yürüyüş yolu, Banaz çayının aktığı yönde devam ediyor. Ahşap yürüyüş yolu boyunca Banaz çayının serinleten suyu ve ağaç dallarının uzantısı bölgenin güzellikleri olarak dikkat çekiyor. Ahşap köprünün bitiminden sonra Pepouza ve antik kaya mezarlarına gidiş daha kolay olurken, Banaz çayında serinlemek isteyenler de ayakkabılarını çıkarıp suya girebiliyorlar.

HABER / ÇİĞDEM TURAN