AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, başvuru aidatı değil bağış alacaklarını kaydetti. Yavuz'un verdiği bilgilere göre süreç şöyle işleyecek:
Büyükşehir 50 bin TL ve il belediyeleri 30 bin TL verecek. İlçeler 20 bin TL, beldeler 10 bin TL bağış verecek.
Büyükşehir meclis üyeleri 10 bin TL ve diğer illerde de 5 bin TL bağış alınacak. Bağışlar, Gazze’nin temel insani ihtiyaçları için AFAD’a aktarılacak.
18-30 yaşta yüzde 50 ve engellilerden de yüzde 25 oranında bağış alınacak. Genel Merkez Yöneticileri başvuru yapamayacak.
İl Başkanları ve İlçe Başkanlarından da müracaat alınmayacak. Mevcut Belediye Başkanlarının tamamının müracaat alınmayacak.
Bunların ardından teşkilat temayülü gerçekleşecek. 19 Kasım 2023 Pazar günü 10 ve 16’da temayül yapılacak. MYK ve MKYK ili Milletvekillerinden oluşan heyet temayülleri gerçekleştirecek.


BUGÜN ONLINE ADAYLIK BAŞVURUSU ALINACAK
Aday adayları bugün itibariyle online olarak başvurularını yapabilecekler. Bugün açılacak olan sistem sayesinde AK Parti Belediye Başkan ve meclis üyesi adayları müracatlarını yapacaklar. 


YEREL SEÇİM BAYRAMDAN SONRA YAPILACAK MI?
Yerel seçimlerin Ramazan bayramından sonra olup olmayacağına dair bir soru soruldu. Soruya yanıt veren Yavuz, bunun gündemde olmadığını ve TBMM'den böyle bir karar çıkması gerektiğini kaydetti. 


Uşak'ta aday adayları olacak mı?
Ali İhsan Yavuz'un açıklamalarına göre Uşak'ta mevcut Belediye Başkanı Mehmet Çakın, başvuru yapmadan değerlendirilecek. Benzer şekilde İl Başkanı Himmet Yaşar ve Merkez İlçe Başkanı Mehmet Bayar da böyle bir düşüncesi varsa, başvuru yapmayacak. Yönetim bazında değerlendirmeler, aday adaylığı sürecinden ayrı tutulacak. 
Uşak'ta mevcut Belediye Başkanı Mehmet Çakın'ın yanı sıra; eski vekil Mehmet Altay, Basri Yıldırım, Mehmet Bayar, Altan Tufan, Mehmet Gün kulislerde göreve talip isimler olarak konuşuluyor.  KULİS: ZÜLAL KARADEDELİ

HABER MERKEZİ///