Alp açıklamasında ülkenin ekonomik durumundan etkilenen ve işsiz kalan genç meslektaşlarının asgari ücretin altında çalışmaya mecbur kaldığını vurguladı.   
Türkiye’de inşaat mühendislerinin merkezi meslek örgütü TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın kuruluş yıl dönümü olan 19 Aralık tarihi, her yıl İnşaat Mühendisleri Günü olarak kutlanıyor. 
Alp konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Anayasa’dan aldığı yetkiyle, mesleğin gelişimini sağlamak, meslektaşların çıkarını ve toplumun yararını savunmak için 19 Aralık 1954 tarihinde yola çıkan Odamız 69 yıldır ilk günkü heyecan ve coşkuyla mesleki ilkelere, görev ve sorumluluklarına bağlı kalarak emin adımlarla yolunda yürümeye devam ediyor.” Dedi. 
“KALICI ESERLERİN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNDA İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN EMEĞİ VAR”
Alp açıklamasında inşaat mühendislerinin yeni Türkiye’nin inşasındaki önemine de değindi. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren her türlü zorluklarla mücadele eden meslektaşlarının özverili çalışmaların göz ardı edilemeyeceğini aktaran Alp: “ Yıkıntılar içinde bir ülkede köprüler, yollar, barajlar, demiryolları, okullar, hastaneler ve daha nice yapılara imza atarak ülkenin bir baştan bir başa imarında görev almıştır. Denilebilir ki bağımsızlık mücadelesinden sonra özgürlüğünü kazanan Türkiye’nin kalkınma ve gelişim mücadelesinin neferleri olarak meslektaşlarımız, soluksuz mücadele etmişlerdir. Bugün Cumhuriyetin yüzüncü yılında geriye dönüp bakıldığında çağdaş medeniyetler seviyesine erişme mücadelesinin kalıcı eserlerinin büyük bir çoğunluğunda, inşaat mühendislerinin emeği vardır.” Dedi.


“ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALAN İNŞAAT MÜHENDİSLERİ VAR”
Ülkenin hali hazır durumunda meslektaşlarının içinde bulunduğu şartların kolay olmadığını, bütün vatandaşlar gibi meslektaşlarının da yaşanan ekonomik sıkıntılardan doğrudan etkilendiğini aktaran Alp genç mühendislerin işsizlik sorunuyla karşı karşıya olduğunu ileri sürdü. Birçok genç arkadaşının asgari ücretin altında çalışmak zorunda kaldığını iddia eden Alp; “Kamu kurumlarında mühendis istihdamı gerilemekte, mühendislik mesleği itibarsızlaştırılmakta, mühendisin imzası sadece bir prosedürün parçası olarak görülmektedir. Elbette önümüzdeki engeller aşılmaz değildir. Nitekim geçmişte karşı karşıya geldiğimiz nice badireler, darbeler, ekonomik krizler ve daha birçok sorunun, meslektaşlarımızın dirayetleri, örgütlülüğü ve inançlı mücadelesiyle üstesinden gelinmiştir.” Şeklinde konuştu. 
İnşaat Mühendisleri Gününde  meslekte 25, 40, 50 ve 60 yılını dolduran mesleğin ustalarına sunulan plaket ve onur belgeleri taktim ediliyor. 
HABER MERKEZİ

-Uşak Haber

Editör: Duygu Bekmezci