Takmak’ın en yüksek seyir tepesi olan Bakacık Tepesine çıkan Terziler ve beraberindekiler hem kendi ürettikleri ata tohumu Karakılçık Buğdayından Bulgur ve Göce savurdu  hem de çevre temizliği yaptı.

Terziler konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Bakacak Tepesi köyümüzün en yüksek seyir tepesidir. Doğu yönünde; Macar dağı, Bey dağı, Günören dağı, Ballık dağı, Yassı dağ, Kabaş dağı ve Kurt dağını yan yana görebilirsiniz. Güney yönüne baktığınızda Honaz Dağını, Bozdagları, Kemer Dağını, Batı yönüne baktığınızda Umur baba Dağını görebilirsiniz. Bakacak Takmak'a 3 km uzaklıktadır. Köyümüzün en rüzgarlı ve serin yeridir.

Daha üç hafta önce köyümüzün gençlerinden Ömer Kavlak ve Arif Terziler tarafından temizlenen yöre yine  çok perişan bir durumdaydı. Sekiz poşet cam şişe, plastik ve atık madde toplayarak köydeki çöp bidonlarına getirdik.

İnsanlardan başka hiç bir canlı doğaya bu denli zarar veremez. Bunu yapanlara insan demekten ziyade insan kılıklı Mahlukatlar demek daha doğru olur herhalde.”

Whatsapp Image 2024 06 11 At 16.17.09

ATA TOHUMU HAKKINDA

Tohumu ilk olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım Müdürlüğünden aldığını belirten Terziler konuya ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı : “Biliyorsunuz Ankara Belediyesi de aynı şeyi yaptı Karakılçık buğdayını çoğalttılar. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım Müdürlüğünün Menemen’de  siloları var oraya gittim oradan bir kontrat karşılığında aldım. Kontratta buğdayın ekilmek ve ekildikten sonra aldığı kadar tohumu geri getirmek koşuluyla verildiği ekilmediği taktirde cezası olduğunu yazıyordu, kabul ettik. Oradan 300 kg aldım, bunu 12 dekara ektim. Buğdayın verimi şu an yaygın olarak kullanılan buğdaylara göre biraz daha az. Benin yanımda kardeşimin tarlası var onun da benim gibi 12 dekar. Toprak aynı toprak, iklim aynı iklim o bu tarladan 100 ölçek civarında bir buğday kaldırdı ben 65 ölçek aldım.  Verimi az ama kalite yüksek, glüten eksik, protein değeri var, genleriyle oynanmamış besleyici yönü çok değerli, ekmekleri  de pahalı normal buğday unundan yapılan ekmek 40 liraysa Karakılçık Buğdayından yapılan ekmek 80 lira.”

KARAKILÇIK BUĞDAYININ FAYDLARI

Terziler, ata tohumu Karalıkçık’ın faydaları hakkında da şu bilgileri vermişti;

“- İçerdiği guluten,beyaz una göre oldukça düşüktür.

- G.D.O' suz (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) ve hibrit değildir.

- Anadolu toprak ve iklimine en uygun Ata tohumudur.

- Unundan elde edilen ekmek, şehriye, makarna erişte, bulgur doyurucu ve besleyici olup saklanması ve tüketilmesi oldukça kolaydır.

- Protein ve lif oranları bakımından zengindir. A,E,K,C vitaminleri ve Demir, Fosfat, Potasyum gibi temel minareleri ihtiva eder.

- Besin değeri diğer buğdaylara göre 50 kat daha fazla ama verimi daha düşüktür.”

HABER MERKEZİ

Editör: Zülal Karadedeli