UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Uşak’ta, 1925’te Yetiştirme Yurdu’ndaki anısı bir banka reklamında yer aldı. 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinlikleri kapsamında, Garanti Bankası’nın reklamında yer alan sahne duygusal anlar yaşattı. Ulu Önder Atatürk, burada şehit çocuğu Salih ile konuşuyor. Duygu dolu, dokunaklı diyalog, Genel Kurmay’ın önceki Başkanlarından İlker Başbuğ’u da duygulandırdı.

salih4

Halk TV’de bu anı hakkında konuşan Başbuğ, o dönemin de fotoğrafını çekti.

Mustafa Kemal Atatürk’ü İstanbul basınının çok üzdüğünü belirten Başbuğ, şöyle söyledi:

“İstanbul’daki bazı çevreler de üzüyor. Dolasıyla burası gözden kaçıyor. İstanbul’da medya ve muhalifler var. Mustafa Kemal bu yapılara biraz kırgın ve mesafeli. 12 Eylül 1924’te Hamidiye Kruvazörüyle Atatürk seyahat ediyor. İstanbul’a gidiyor ve ne beklersin. Her taraf dolu Atatürk ne yapıyor? İnmiyor ve gemiyle yavaş yavaş Karadeniz’e çıkıyor. Peki 22 Eylül 1925’te, İstanbul’dan bir davetiye geliyor. Gelin artık diyorlar. Atatürk, bu konuda manevi engeller olduğunu ve sonra geleceğini ifade ediyor. Atatürk 1 Temmuz 1927’de İstanbul’a geliyor. 8 yıl 1 ay 26 gün sonra, Dolmabahçe Sarayına gelecek”.

salih3

Başbuğ, Ulu Önder Atatürk’ün buradaki konuşmasını da şöyle nakletti:

Atatürk, Dolmabahçe’de diyor ki;

“8 yıl önce ağlayan İstanbul’dan kalbim sızlayarak çıktım. Uğurlayanım yoktu. 8 yıl sonra kalbim rahat gülen İstanbul’a geldim. 2 cihanın geçtiği noktada, Türk milletinin serveti ve gözbebeği İstanbul kalbimizdeki bir şehirdir. Aziz İstanbul’a 8 yıl evveline kadar içinde 7 evliya kuvvetinde kurku verici bir kuvvet olduğu hayal ettirilen saraydan konuşuyorum. Yalnız, artık bu saray milletin sarayıdır. Ben burada milletin bir ferdi ve misafiri olmaktan mutluyum.”

salih2

UŞAK YETİMHANESİ’NDEKİ ANI, DUYGULANDIRDI

Başbuğ, Garanti’nin 1925 – Uşak Yetimhanesi’ndeki anıyla Atatürk’ü anması hakkında da konuştu. Buşbuğ, şöyle söyledi:

“29 Ekim ve Atamızın aramızdan ayrılışı nedeniyle çok güzel videolar oluyor. Ben 10 Kasım’la ilgili olarak 1 bankanın videosundan müthiş etkilendim. Yıl 1925, Uşak. Yetiştirme yurdunu ziyarete gidiyor. Yetiştirme yurdunda şehit çocukları var. Çok güzel çekmişler. Şehit babasını Sakarya’da kaybeden Salih, Mustafa Kemal’le bir araya gelir. Salih, Mustafa Kemal’e şunu söyler;

salih1

“Sen hiç ölmeyeceksin değil mi Paşa baba”.

Sevgili Salih bundan şüphen olmasın ki; Atatürk milletin yüreğinde kalbinde sonsuza kadar yaşayacaktır.”

HABER MERKEZİ///