Konuyla ilgili olarak açıklama yapan vatandaşlar daha önceleri oy kullanmak  200 kilometre uzaklıkta bulunan konsolosluğa gitmek zorunda kaldıklarını ancak bu seçimde İnnsbruck Kongreshaus’ta sandık kurulduğunu ve bunun kendileri için büyük bir kolaylık olduğunu ifade ettiler. Bu uygulama için teşekkür eden gurbetçiler sandık önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Yüksek Seçik Kurulu (YSK) Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Yurt dışında ve gümrük kapılarında oy kullanma işleminin bugün başlanacağı duyurulmuştu. Yurt dışında oy kullanma için son gün 24 Mayıs.  Gümrük kapılarındaki oy verme işlemi  ise 20 Mayıs Cumartesi saat 08.00'de başlayacak ve 28 Mayıs Pazar günü Türkiye saati ile saat 17.00'ye kadar devam edecek.

WhatsApp Image 2023-05-20 at 15.00.33 (1)

Seçmen olup yurt dışında yaşayan ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemindeki bilgilere dayalı olarak yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı olan Türk vatandaşları yurt dışı seçmeni olarak niteleniyor. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı her seçmen, milletvekili genel seçimi, Cumhurbaşkanı seçimi ve halkoylamasında, yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında kurulacak sandıklarda oy kullanabiliyor.

HABER  / BAYRAM ALİ KELEŞ

Editör: Zülal Karadedeli