Daha önceleri İnfaz ve Koruma Baş Memuru olarak görev yapan Dilek Bacanlı EYT yasasının çıkmasının ardından  emekli oldu ve baba ocağı köyüne dönerek muhtarlığa adaylığını koydu.

Köyünden büyük teveccüh görerek muhtar seçilen Bacanlı heyecanını ve gururunu şu şekilde anlattı: “ Köyümüzdeki seçmenlerin  yüzde 85’inin oyunu  aldım, demek ki köyümüzün büyük bir kısmı beni kabullendi. Tabi arada bir ‘kadının ardına takılıp gidilir mi?’ diye düşünenler oldu ama sağ olsunlar köylülerimiz beni hiç yalnız bırakmadılar, şu anda da bırakmıyorlar. Azalarım var, 3’ü erkek biri bayan. Azalarıma da ne zaman telefon etsem benden önce koşuyorlar. Banaz’da ve köylerinde tek bayan muhtarım, bununla da gurur duyuyorum. Köyümüzün kadınları hep bana destek verdiler şimdi de ben onlara destek veriyorum.”

KÖYÜ İÇİN PROJELERİ VAR

Muhtar Bacanlı muhtar olduktan sonra yaptığı ilk icraatı ve bundan sonra yapacakları hakkında şu bilgileri verdi: “ İlk olarak aşağıda fosseptik çukurumuz vardı orası dolmuştu özellikle ev hanımları çok şikayetçi oluyorlardı çünkü lavabolarından aşarı derece koku geldiğini söylüyorlardı, ilk önce orayı temizlettim.  Şu an bir ödenek bekliyorum eğer gelirse okulumuzun bulunduğu bahçeye küçük düğün salonu gibi bir yer yaptırmayı düşünüyorum, bu konuda köylüm de yardıma hazır. Bir başka sorunumuz ise su. Köyümüzde çeşmelerimiz var ama akmıyor. Köyümüzün üst taraflarına kuyu kazdırmayı oralardan çıkan suyu da köyümüze indirmeyi düşünüyorum. Köylülerimiz sağ olsun bu konu hakkında da bana destek olmak için söz verdiler.”

KADIN MUHTAR OLMANIN AVANTAJLARINI KULLANACAK

Banaz’da muhtarlar arasında tek kadın muhtar olmanın avantajını yaşadığını ifade eden Bacanlı; “Sağ olsun Kaymakam Bey ne zaman istersen gelebilirsin dedi. Yine meclis üyelerimiz sağ olsun tek bayan olduğum için beni hafızalarında tutmaları daha kolay oluyor, onlar da her konuda bana yardımcı oluyorlar. Kadınlara el işi kursları açtırmayı düşünüyorum.  Milli Eğitim Müdürümüzle görüştüm dilekçesin yazarsın Eylül-Ekim gibi açabiliriz dedi. Orman İşletme Müdürü ile tanıştım sağ olsun 2025 yılında ilk sıraya seni alabilirim dedi. Yani bütün müdürler bana yardımcı oluyorlar, bunlar bayan olmanın avantajları” dedi.

Whatsapp Image 2024 05 04 At 11.42.33

SOSYAL HİZMETLERDE DE GÖREV ALDI

Kadın olmanın dezavantajları hakkında da konuşan Bacanlı şu ana kadar hiçbir kimseden kadın olduğu için ters bir hareket görmediğini, herkesin kendisine çok yardımcı olduğunu ifade etti. Sosyal hizmetlere de seçildiğini hatırlatan Bacanlı; “Muhtar arkadaşlar beni tavsiye ettiler, orada da herhalde kadınlarla iç içe olacağız. Orada da elimden geleni yapacağım” şeklinde konuştu.

Köy sakinlerinden Nazan Bulut  köylerinde bir kadını muhtar olarak görmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Dilek Bacanlı’ya eğitimli olduğu için güvendiklerini ve inandıklarını söyleyen Bulut duygularını ve isteklerini şu şekilde ifade etti; “Köyümüzü daha da güzelleştireceğine inanıyoruz. Bayanlarımıza iş istiyoruz, köyümüze düğün salonu istiyoruz, bu zamana kadar yapılamayanları hep beraber yapmak istiyoruz.”

HABER: BAYRAM ALİ KELEŞ / ZÜLAL KARADEDELİ

Editör: Zülal Karadedeli