Dört aşamalı eylem planı hakkında da açıklama yapan Osman Savaş, ilk aşamanın Türkiye genelinde Büro Hizmet kolunda bulunan 51 kurum ve kuruluşta 350 bin kamu çalışanı ile bir hafta boyunca taleplerini içeren kokartları yakalarında taşımak olduğunu dile getirdi.
Eylemin ikinci aşamasının ülke genelinde, bütün şubeler tarafında gerçekleştirilecek kitlesel basın açıklaması olacağını belirten Savaş, üçüncü aşamanın ise 1. Dereceye 3600 ek gösterge ve toplu sözleşme ikramiyesi taleplerine karşılık her hangi bir gelişme olmaması halinde yapılacak olan imza kampanyası olduğunu dile getirdi. Eylemin üçüncü aşaması sonrası taleplerin gerçekleşmesinde somut adım atılmaması halinde yürüme eylemi gerçekleştireceklerini belirten Savaş, “Belirlediğimiz tarihe kadar bu taleplerimizin gerçekleşmemesi halinde, yürüme eylemi gerçekleştireceğiz. 3600 Ek gösterge talebimizi, 3 milyon 600 bin adım atarak Bolu’dan Ankara’ya yürüyerek tekrar gündeme taşıyacağız” dedi.  
 
BÜYÜKŞEHİRLERDE YAŞAYAN KAMU GÖREVLİLERİ ZORLANIYOR
Hayat pahalılığı ve yüksek enflasyonun özellikle büyükşehirler ve kıyı kentlerinde kamu görevlilerinin istihdam ve görevde tutulmasını zorlaştırdığına dikkat çeken Osman Savaş, buralarda görev yapanlara Büyükşehir Tazminatı getirilmesi, benzeri olumsuz ekonomik koşulların görüldüğü diğer illere de Kira Tazminatı getirilmesi çağrısında bulundu.
Günün yirmi dört saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde vardiya usulüyle çalışan kamu görevlilerinin resmi tatil, idari izin ve bayram tatillerine denk gelen çalışmalarının normal çalışma olarak kabul edildiğini, bu çalışmaların karşılığı her hangi bir ilave ücret ya da izin verilmediğini belirten Savaş, “Kamu ya da özel sektörde bu işi yapan işçi statüsündeki kişiler, çalışma mesailerine göre özellikle idari izin, resmi tatil ile dini bayram günlerinde yaptıkları çalışmalar karşılığı, 1, 2 hatta 3 kat zamlı mesai ücreti almakta, devlet memuru ve sözleşmeli olarak bu görevi ifa edenler ise, bu ve benzeri haklardan faydalanamamaktadır. Kamu görevlisi arkadaşlarımızın da, bu zamanlarda yaptıkları çalışmalar için fazla çalışma olarak değerlendirilip farklı bir fazla çalışma ücreti ya da farklı bir ilave izin verilmek suretiyle çalışmalarının değerlendirilmesi gerekmektedir” dedi. 
HABER MERKEZİ

Editör: Zülal Karadedeli