İzmir'deki kutlama programları İzmir Valisi Süleyman Elban, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Kemal Yeni ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başladı.

Çelenk sunma töreninin ardından Vali Süleyman Elban, Valilik makamında Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Yeni ve Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer ile tebrikleri kabul etti.

Cumhuriyet Meydanı'nda devam eden tören programında Vali Elban, Orgeneral Yeni ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer halkın ve törene katılanların bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu.

Konuşma yapan Topçu Üsteğmen Yusuf Kabakçı, 30 Ağustos 1922'de kazanılan zaferin Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına temel teşkil ettiğini belirtti.

Asil Türk milletinin, varlığına ve vatanına kastedenlere karşı 101 yıl önce, kahramanlık ve şeref dolu tarihinden aldığı kudretiyle yeniden dirilerek bir varoluş mücadelesi sonucunda eşine tarihte az rastlanır bir zafer kazandığını kaydeden Üsteğmen Kabakçı, "Bu zaferle Türk ulusunun son neferine kadar yok edilmedikçe, Türk'ün istiklalinin elinden alınamayacağı, Türklerin yalnız askeriyle değil, milletiyle, topyekun olarak savaştıkları bir kere daha ispatlanmıştır." dedi.

Törene AK Parti İzmir milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Mahmut Atilla Kaya, Yaşar Kırkpınar, Eyyüp Kadir İnan ile DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, AK Parti İl Başkan Yardımcısı İsmail Çiftçioğlu, MHP İl Başkanı Veysel Şahin, CHP İl Başkanı Şenol Aslanoğlu ile İYİ Parti İl Başkanı Sinan Bezircilioğlu da katıldı.

Program, tören geçişi ile sona erdi.

- Aydın

Aydın Valiliği önünde gerçekleştirilen törende, Vali Yakup Canbolat, Garnizon Komutanı Albay Hakkı Haktan Armağan ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mesajının okunduğu törende Üsteğmen Okan Kocabaş konuşma yaptı.

Vali Canbolat, makamında tebrikleri kabul etti.

Programa AK Parti Aydın Milletvekili Ömer Özmen, CHP Aydın milletvekilleri Evrim Karakoz ve Hüseyin Yıldız, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Kent, Baro Başkanı Anıl Yetişkin, Efeler Kaymakamı İlker Arıkan, Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, siyasi parti temsilcileri ve kurum müdürleri katıldı.

- Manisa

Manisa'da Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk ve Milli Egemenlik Anıtı'na çelenk sunuldu.

Vali Enver Ünlü makamında, AK Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal, İYİ Parti Manisa Milletvekili Şenol Sunat ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ile tebrikleri kabul etti.

Hükümet Konağı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan kutlama programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasıyla sürdü.

Öğrencilerin şiirler okuduğu programda Manisa 1. Komando Eğitim Tugay Komutanlığı ve İl Jandarma Komutanlığına bağlı komandolar, tüfekli gösteri sundu.

Tören, Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı halk oyunları ekiplerinin gösterisinin ardında geçit töreniyle sona erdi. Manisalılar törene ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı.

- Denizli

Denizli Valiliği önündeki törende, Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Vali Coşkun, makamında tebrikleri kabul etti.

Daha sonra törende Vali Coşkun ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan, tören aracı üzerinden Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'nda toplanan vatandaşların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşmalar yapıldı, halk oyunları gösterisi ve tören geçişi gerçekleştirildi.

Törene vatandaşların yanı sıra AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, Saadet Partisi Denizli Milletvekili Sema Silkin Ün, 11'inci Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Ertan Dabi, İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç ve AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör katıldı. - İzmir (AA)