Çevre yolunun geçtiği bölümden Çanlı köprüye bir yürüyüş yolu yapılabilirdi. Çevre yolunun kenarına yapılacak bir cebe sürücüler araçlarını park edip, köprüyü ziyaret edebilirdi. Bu durum hali mümkün ve yapılamaz değil. Fakat bunun için belli bir bütçe gerekiyor. Çanlı köprünün cazibesi için bu sağlanırsa, kentin önemli bir eseri de vatandaş tarafından tanınmış olur.

WhatsApp Image 2023-12-14 at 19.29.43ÇANLI KÖPRÜ’NÜN KİTABESİ ÇALINMIŞTI
Uşak’ın eski köprülerinden Çanlı köprünün kitabeleri para hırsı için çalındı. Köprünün yapımı için ayrılan para, tarihi yapıyı hırsızların direkt hedefi haline getirdi.
Uşak’ta bir dönem Denizli yoluna geçit veren Çanlı köprü, Dokuzsele deresi üzerine 1255 yılında kuruldu. Bir dönem tarihi eser hırsızlarının zarar verdiği Çanlı köprünün taşlarının bir bölümünde dağılmalar oldu. Köprünün küçük bir bakımdan geçmesi durumunda eski haline döneceği belirtiliyor. Çanlı köprünün bulunduğu bölümün üst kısmından yeni çevre yolu geçiyor. Çanlı köprü Muharremşah’a giderken sağ tarafta bulunuyor. 

WhatsApp Image 2023-12-14 at 16.36.52
Uşak’ın tarihi köprüleri arasındaki Çanlı köprünün kitabeleri bir dönem çalındı. 2015’te restore edilen, fakat yavaş yavaş tekrar dağılmaya başlayan Çanlı köprünün kitabeleri bir dönem çalındı. 1970’li yıllarda köprünün kitabelerinin çalınması, o dönemde büyük tepki toplamıştı.
Köprünün tahrip olmasında da aç gözlülük ve para hırsı etkili oldu. Köpürün kitabesinde yazan şu ifadeler, hırsızların iştahını kabartmıştı:
Sarı saman, sarı altın
Bunu yaptıran Hatice Hatun
Sağında solunda bir kazan altın
Yıkılırsa yaptırılsın diye.


HABER: ZÜLAL KARADEDELİ

Editör: Zülal Karadedeli