Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından başlatılan; Dilimizin Zenginlikleri Projesi; okullarda yapılacak söz varlığını zenginleştirme çalışmaları ile öğrencilerin dilimizin zenginliklerini tanımasını, kültür taşıyıcısı olan sözcüklerimizle buluşmasını, buna bağlı olarak da dili iyi kullanmasını ve düşünce dünyasını geliştirmesini amaçlıyor.

WhatsApp Image 2023-12-09 at 12.14.12

Dilimizin Zenginlikleri Projesi kapsamında Uşak’taki tüm resmi/özel ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim gören öğrencilere yönelik Sözlük Tasarım Yarışması düzenleniyor.

WhatsApp Image 2023-12-09 at 12.14.10

Konuya ilişkin olarak Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “ ‘Sözlük Özgürlüktür’ sloganıyla Uşak Millî Eğitim Müdürlüğü de ‘Dilimizin Zenginlikleri Projesi’ni tüm eğitim kademelerinde yürütmektedir. Proje eylem planına göre etkileşimli kitap okuma çalışmaları, klasik eser okumaları, Divânu Lugati’t-Türk okumaları, Kutadgu Bilig okumaları, sözlük tasarım ve afiş yarışmalarıyla ‘Dilimizin Zenginlikleri Projesi’ öğrenci ve öğretmenlerin büyük ilgi ve gayretiyle devam ediyor. Bu projeyle öğrencilerimiz, dilimizin seçkin ve özgün eserlerini tanıyacak, eserlerimizde geçen sözcüklerin derinliklerini (çeşitli anlamlarını) öğrenecek; milletimizin kültürünü, birikimini, düşünce dünyasını ve hayat tarzını söz varlığımız içinde yeniden keşfedecektir.”

HABER / ZÜLAL KARADEDELİ

Editör: Zülal Karadedeli