Konuya ilişkin bilgi veren Bilgisayar Mühendisi Akın İbrahim Keleş telefonlara gönderilen “koliniz adres nedeniyle gönderim merkezine gönderilmiştir” gibi mesajlara aldanılmamasını istedi.

WhatsApp Image 2023-12-09 at 14.07.20 (1)

Keleş korsanların insanları nasıl tuzaklarına düşürdüğünü şu şekilde anlattı; “Bu gelen mesajlarda herhangi bir kargo firması ismini kullanarak size bir linke tıklamanızı ardından tekrardan göndereceklerini söyleyebilirler. Bu dolandırıcılık yöntemini anlamak için bir kaç yöntem vardır. İlk olarak herhangi bir yerden adınıza kargo gelip gelmediğinden emin olmalısınız. İkinci olarak tam da kargonuz olduğunda böyle bir mesaj aldınız. Mesajı gönderen numaraya bakabilirsiniz. Eğer direkt numara gözüküyorsa büyük ihtimal sahte bir mesajdır çünkü büyük kargo markalarından mesaj aldığınızda direkt gönderen kısmında markanın kendi ismi yazar. Son olarak anlayabileceğiniz yöntem ise size gönderip tıklamanızı istedikleri link olacaktır. Linke tıklamadan sadece dikkatlice okuyun. Eğer orijinal link olsaydı o kargo firmasının kendi sitesiyle ilgili bir link olurdu. Bazı dolandırıcılar link kısaltma ile böyle mesaj gönderebiliyor. Örneğin bu mesajdaki link gibi. İyice bakarsanız bu linkin kargo firması ile alakası olmadığını anlayabilirsiniz.”

WhatsApp Image 2023-12-09 at 14.07.20

Keleş, bu gibi durumlarda mesajların sakince okumasını ve analiz edilmesini istedi. Anlık düşünceyle hareket edilmemesini önerdi.

HABER / HALİL ASLAN

Editör: Zülal Karadedeli