EGİAD Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'de gerçekleştirilen etkinlikte, EGİAD'ın 33. yılı içinde olduğunu, bu dönemde bütünleştirme ve büyütmeye odaklandıklarını söyledi.

İsrail-Filistin ve Rusya-Ukrayna savaşları ile içinde bulunulan ekonomik sorunlar başta olmak üzere çok zorlayan bir dönemden geçildiğini ifade eden Yelkenbiçer, "Bu dönemin zorluğuna gelin bir de 100 yıl önceye giderek bakalım. Mustafa Kemal Atatürk'ün aynı hafta içinde güneyde çıkan isyanı bastırdığını, işgal altındaki İstanbul'u bir arada tutabilmek için yurtseverlere destek verdiğini, Lozan'da tüm Avrupa ile müzakere yürüten kendi delegesiyle aynı fikirde olmayan TBMM hükümetini ikna ettiğini anımsayalım." dedi.

Yelkenbiçer, cumhuriyetin 100. yılında, temel değerleri ve hedefleri çok iyi bildiklerini, EGİAD olarak bu hedeflerin peşinden gitmenin önemine yürekten inandıklarını sözlerine eklerdi.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener de Mustafa Kemal Atatürk'ün cumhuriyeti demokrasi, hukukun üstünlüğü, laiklik ve tam bağımsızlık gibi değerlerin üzerine inşa ettiğini söyledi.

100 yılda elde edilen tüm kazanımların cumhuriyete ve onun temsil ettiği bu değerlere borçlu olduğunu aktaran Özgener, "Bu kazanımlara sahip çıkmak, korumak ve gelecek nesillere aktarmak da hepimizin sorumluluğu ve asli görevidir. Atatürk'ün çağdaş uygarlık, demokrasi laiklik ve hukukun üstünlüğü başta olmak üzere cumhuriyetimizin temel değerlerine akıl ve yüreğiyle bağlı aydın iş insanlarının yuvası olan EGİAD her zaman bu sorumluluğu bilinciyle hareket etmektedir. EGİAD yalnızca bir iş insanları derneği değildir. Aynı zamanda toplumsal sorumluluk bilinci yüksek, çevresinde olup bitenlere her zaman duyarlı, her zaman sorunla değil çözüme odaklanan ve de yeniliklere açık bireylerden oluşan bir düşünce kuruluştur." diye konuştu.

Konuşmaların ardından etkinlikte, Cem Adrian, Olten Filarmoni Orkestrası eşliğinde sahne aldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı etkinlikte aynı zamanda sosyal sorumluluk projesine de katkı sağlandı. Bine yakın davetlinin katıldığı organizasyonda üye bağışları, sponsorluk bedelleri ve EGİAD bütçesi ile Urla'daki EGİAD Ortaokulu'na spor salonu yaptırılacak.

AA