Tatar, bir dizi ziyaretler için geldiği kentte Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'nı (TSO) ziyaret ederek iş dünyası buluşma programına katıldı.

Programda konuşan Tatar, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetinin, 29 Ekim 2023'te yüzyılını tamamlayarak Türkiye'nin yeni yüzyılının tüm millete hayırlara vesile olacağını söyledi.

Tatar, "Kıbrıs Türk halkı da milletin kopmaz bir parçası olarak, Doğu Akdeniz'de bir Türk Devleti olarak verdiğimiz mücadeleler, direnişimiz, bir bakıma Türk tarihinde bizlerin dahi destan yazmasıyla, Rum Yunan ikilisine, İngiliz'e ve diğer emperyalist güçlere karşı verdiğimiz o kutsal mücadele ile bir devlet sahibiyim." dedi.

AA-20231023-32497719-32497713-KKTC_CUMHURBASKANI_ERSIN_TATAR_AFYONKARAHISARDA_IS_DUNYASI_BULUSMA_PROGRAMINDA_KONUSTU

Bu devletin adının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olduğunu kaydeden Tatar, şöyle devam etti:

"Oradaki halkın bağımsızlığını, özgürlüğünü, hürriyetini ifade eder. Bunu yaşatmak için çeşitli farklı boyutları ile anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti ile her türlü ekonomik, ticari, kültürel ve siyasi ilişkilerimizin daha da sağlam temeller üzerinde inşa edilmesi için şu anda benim Cumhurbaşkanı olarak Türkiye ile olan çok önem verdiğimiz ilişkilerin örmek Türkiye'nin her yerinde farklı sivil toplum örgütleri, farklı kurumlarla, hem sanayi hem ticaret, aynı zamanda belediyeler, aynı zamanda kurum ve kuruluşlarla, her türlü giderek artan ilişkilerle aramızdaki bağların daha da pekişmesini, Doğu Akdeniz'e baktığımızda gelecek yüzyıl bir bakıma Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Türkiye Cumhuriyeti ile ekonomik entegrasyon anlamında daha da verimli bir sürece gireceğimize inanıyorum. Son yıllarda pandemi sıkıntısına rağmen, krizlere rağmen hep birlikte yaşadığımız 6 Şubat depremi sırasında gerçekten büyük adımlar atılmakta ve Türkiye'nin ihracatı süratle artmaktadır. Bu artan hacim içinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de ilişkilerinin gelişmesi ile gerek turizm, gerek, eğitim, gerek tarım, çeşitli farklı alanlarla önemli işbirliği yapılabileceği kanaatindeyim."

Tatar, konuşmanın ardından gittiği Kocatepe’de, Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı'na çelenk bıraktı, ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Bir askeri yetkili taarruzu anlattı.

Burada konuşan Tatar, "Anadolu'dan Doğu Akdeniz'e kadar uzanan bu bölgede milletin varlığı, bekası, özgürlük ve bağımsızlık için nerelerden ve nasıl gelip geçildiğini ne kadar bedeller ödediğini ne kadar şehitler verdiğimizi, bunu Kocatepe'de bir kez daha milletimle paylaşmanın mutluluğu içerisindeyim." diye konuştu.

Tatar ve beraberindekiler Yüzbaşı Agah Efendi Şehitliğini de ziyaret ederek, şehitliklere karanfil bıraktı.

AA