Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ramazan Bayramı öncesinde alınan sıkı tedbirlerin, fahiş fiyattan bilet satışlarını engellediğini belirterek, "Bayram tatillerinde şehirlerarası otobüs seyahatlerinde büyük bir yoğunluk yaşanmaktadır. 5 Nisan 2024 Cuma gününden bugüne kadar 80 bin 195 adet otobüs seferi gerçekleştirilmiş ve bu seferlerde 2 milyon 759 bin 818 adet yolcu taşınmıştır. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları adına biz de bu sürede denetimlerimizi hızlandırdık. Bu süre zarfında yurt genelinde 4 bin 810 otobüs denetlenmiştir. Denetimlerimizde fahiş fiyatlı bilet satışı ve usulsüzlükler yapan otobüs işletmecilerine 5 milyon 321 bin lira idari para cezası uygulanmıştır" dedi.

Whatsapp Image 2024 04 15 At 14.00.11
Bakan Uraloğlu, 9 günlük Ramazan Bayramı tatili boyunca alınan tedbirler ve denetimlerle vatandaşların rahat ve güvenli bir şekilde yolculuk yapabildiğini belirtti. Uraloğlu; "Bakanlık ekiplerimiz ve kolluk kuvvetleri ile 7 gün 24 saat sahada denetimlerimizi yaptık. Vatandaşlarımızın huzurlu, rahat ve güvenli bir şekilde yolculuklarını tamamlayabilmeleri için yurt genelinde otobüs denetimlerimizi etkin bir şekilde gerçekleştirdik” şeklinde konuştu. 
"FAHİŞ FİYATTAN BİLET SATAN İŞLETMECİLER TEK TEK İNCELENDİ"

Whatsapp Image 2024 04 15 At 14.00.12 (1)
Ramazan Bayramı tatili boyunca fahiş fiyatlı bilet satışlarını önlemek için titizlikle yürütülen denetimlere vurgu yapan Bakan Uraloğlu; "Bakanlığa bildirilen ücret tarifelerine uymayan işletmeciler tek tek incelenip gerekli idari para cezaları uygulandı" dedi. Uraloğlu, tatil süresince 80 bin 195 otobüs seferi gerçekleştirildiğini ve bu seferlerde 2 milyon 759 bin 818 yolcu taşındığını belirtti.
"4 BİN 810 OTOBÜS DENETLENDİ"
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ekipleri ile kolluk kuvvetlerinin işbirliği içinde çalışarak 4 bin 810 otobüsü denetlediğini ifade eden Bakan Uraloğlu şu şekilde konuştu; "Şehirlerarası otobüs seyahatlerine yönelik U-ETDS sistemi üzerinden elektronik olarak yapılan denetimlere ilave olarak, yolcu terminallerinde, yol kenarlarında ve karayolları denetim istasyonlarında fahiş fiyatlarla bilet satışının engellenmesi ile korsan taşımacılığın önüne geçilmesi amacıyla 4 bin 810 otobüs denetlenmiştir" 
"DİĞER USULSÜZLÜKLER NEDENİYLE 1 MİLYON 269 BİN LİRA PARA CEZASI KESİLDİ"

Whatsapp Image 2024 04 15 At 14.00.12
Bakan Uraloğlu, yapılan denetimler sonucunda fahiş fiyatlı bilet satışı yapan otobüs işletmecilerine 5 milyon 321 bin 223 lira idari para cezası uygulandığını belirtirken, korsan taşımacılık ve diğer usulsüzlükler nedeniyle 1 milyon 269 bin lira idari para cezası kesildiğini aktardı. Uraloğlu; "Vatandaşımızın bu yoğunluk süresince rahat bir şekilde seyahatlerini gerçekleştirebilmeleri için ekiplerimiz görevini icra etmektedir. Öncelikle fahiş fiyatlarla bilet satışının önüne geçilmesi ve yolcu taşımacılığında düzenin sağlanması için, yurt genelinde bu yöndeki otobüs denetimlerimiz etkin bir şekilde devam etmektedir" şeklinde konuştu.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ