UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Küresel ısınmanın etkisinin daha çok konuşulduğu günümüzde Uşak’ta da bu kış olabildiğine yumuşak geçti. Neredeyse kar yağmayan ilde özellikle çiftçilerin gözü yağmurlarda. Kuru tarımın yaygın olarak yapıldığı Uşak’ta Nisan ve Mayıs aylarındaki yağışlar hayati önem taşıyor.

Mayıs ayının başlamasıyla birlikte köylerdeki üreticiler  de fide dikim işlemlerine başladı. Bir hafta öncesinde havuç, salatalık, acır, bostan, kabak, mısır, fasulye gibi tohumlu bitkilerin ekimi gerçekleştirilirken bahçeler fide dikimi için hazırlanıyor.

Domates, biber, patlıcan, pırasa, vb. bitkiler fide halinde dikiliyor. Fideler genellikle damlama tekniğiyle sulanıyor. Fide dikimi Mayıs ayının 15’ine kadar devam ediyor.

Fide yetiştiricileri de köylere kadar gidip fidelerini satışa sunuyor. Fidelerin bir bağı bağı 15-20 lira bandında satışa sunuluyor.

SEBZE FİDESİ NASIL DİKİLİR ?

- Dikim yapmadan önce fideleri mutlaka sulayınız.

- Dikim yapılacak olan arazi toprağının nemli olması gerekmektedir.

- Fideleri viyolden çıkarırken kök, gövde ve özünün zarar görmemesine dikkat ediniz.

- Dikim yaparken sadece fidenin kök kısmı toprağın içinde olmalıdır.

- AŞILI FİDE dikimlerinde kesinlikle anacın toprak dışında olması ve toprağa temas etmemesi gerekmektedir, aksi takdirde anaç zarar görür gelişiminde problem olur.

- Dikimden sonra fidelerin toprağa tutunması için bol can suyu veriniz.

- Sonraki dönemlerde sulamasının dengeli ve düzenli olmasına dikkat ediniz. Verim konusunda sulamanın oldukça önemli rolü olduğunu unutmayalım.

- Hastalıklarla karşılaşmadan ve sağlıklı üretim yapabilmek için ilaçlama ve gübreleme dönemlerini geciktirmeden düzenli bir şekilde takip ediniz.

- İlaç ve gübre uygulamalarında uygun zaman, uygun doz ve uygun uygulama tekniğine mutlaka dikkat ediniz. (Hobi bahçesi yapan yada ilk feda üretim yapan müşterilerimiz uzman bilgisi ve desteği almadan uygulama yapmayınız.) (KAYNAK: https://www.fidepazari.com.tr/)

HABER MERKEZİ

Fotoğraf: Zülal Karadedeli

Editör: Halil Aslan