Fiyat her ne kadar 9 bin 500 lira ile sınırlandırılsa da bu paraya alınabilecek bir çok cep telefonu bulunuyor. 

Uşak’ta 5 yıldır satış personeli olarak görev yapan Samet Diri şu ana kadar bu yöntemle 4-5 adet telefon satışı gerçekleştirdiğini söyledi. Diri sürecin nasıl işlediğini şu şekilde anlattı; “ 18-26 yaş arasındaki üniversite öğrencileri bize geliyorlar buradan 9 bin 500 TL’ye kadar bir cihaz beğeniyorlar. Genellikle bu android bir cihaz oluyor çünkü İphone tarafında bu paraya cihaz yok. Beğendikleri cihazın parasını  peşin, EFT  yada kredi kartıyla ödeme yöntemiyle alıyoruz. Sonrasında Gençlik ve Spor Bakanlığının internet sayfasından başvurusunu yapıyor. Kendi üzerinde kayıtlı olan hattına tanımlı telefonu 2 yıl boyunca kullanabiliyor, 2 yıl sonunda isterse satabiliyor. Eğer hat kendisine ait değilse örneğin anne veya babasının ismine kayıtlı ise  öğrenci kendi üzerine alması gerekiyor, bunun bedeli ise yaklaşık 450-500 lira.”
  
TELEFONCUDAN TAVSİYELER


Diri’ye bu fiyata alabilecek en iyi telefon Remi Not 12. Cihazının 128 /8 ram, 50 megapiksel kamerası bulunuyor. Bu telefonun  gençlerin rahatlıkla işlerini göreceğini söyleyen Diri; “Telefon 5 bin 500 liraya geliyor, gayet iyi. Zaten bu kampanya maddi durumu olmayanlar için. Örneğin S3 Miniden Not 12 geçtiğinde o adamı uçurur Not 12 ama İphone 11 kullanın birisi Not 12’ye geçtiğinde yavaş gelebilir tabi.” Dedi.


GENÇLER 9500 LİRAYI BİLE ZOR DENKLEŞTİRİYOR


Cep telefonu sektöründe 23 yıldır hizmet veren, yaklaşık 19 yıldır da İsmet Paşa Caddesindeki dükkanını işleten Kemal Baran  konuya ilişkin yaptığı açıklamada gençlerin 9 bin 500 lirayı bile denkleştirmekte güçlük çektiklerini söyledi. Seçtikleri cihazın ödemesini yapan gençlerin GSB uygulamasından fatura numarasını girerek başvuru yapabileceklerini aktardı. Başvuru sonunda vergi indiriminin birkaç gün içinde gençlerin hesabına geçtiğini hatırlatan Baran; “Gençlerin örgün öğretimde ve 26 yaşını doldurmamış olması gerekiyor. 9 bin 500 liralık bir telefonda yaklaşık 4 bin 4 bin 500 liralık bir vergi iadesi oluyor.” Şeklinde konuştu. 
Gençlerin daha çok İphone tarafında olduğunu ama yine de uygulamadan memnun olduklarını anlatan Baran vergi indirimini sayesinde işlerinin yaklaşık yüzde 20 oranında arttığını ifade etti.  
BAZI GENÇLERDE HAYAL KIRIKLIĞI VAR
Bazı gençler seçim öncesi vergisiz telefon vaadi verildiğinde bu şartların söylenmediğini, seçimden sonra ise 9 bin 500 sınırı ve yerli üretim olması gibi koşulların belirlendiğini bunun hayal kırıklığı yarattığını söyledi. 
HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ – HALİL ASLAN

Editör: Duygu Bekmezci