UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Paylaşılan istatistiklerde “Türlerine Göre Hanehalkı Tüketim Harcamaları” başlığı altında Türkiye’nin ve TR33 bölgesinde en çok paranın hangi ihtiyaçları karşılamak için harcandığı yayınlandı. Buna göre Türkiye’de en fazla para yüzde  24,1 ile konut kiralarına harcandı.  İkinci sırada ise yüzde 20,8 ile Gıda ve Alkolsüz içecekler yer aldı. En çok para harcanan 3’ncü parametre ise ulaşım oldu, vatandaş gelirinin yüzde 16,5’ini  ulaşım giderlerine verdi. 
Uşak, Afyonkarahisar, Manisa ve Kütahya’dan oluşan TR33 bölgesinde ise hane halkı harcamalarında ilk sırada yüzde 22,1 ile Gıda ve alkolsüz içecekler yer aldı. İkinci sırada yüzde 21,9 ile konut ve kira harcamaları yer alırken üçüncü sırayı yüzde 18,1 ile ulaştırma giderleri oluşturdu. 


EĞİTİME VE SAĞLIĞA PARA YOK!

Türkiye genelinde en az para harcanan sektör yüzde 2,2 ile sağlık olurken TR33 bölgesinde eğitim hizmetleri yüzde 1,5 ile hane halkının en az ödeme yaptığı parametre oldu. 
Türkiye’de ve TR 33 bölgesinde Eğitim hizmetleri, sağlık, eğlence ve kültür harcamaları aile bütçesinden en az ödenek alan harcama grupları oldu. 
Türkiye’de ve TR33 bölgesinde hane halkı bütçesinden  Alkollü içecekler, sigara ve tütüne ayrılan pay kadar eğitim hizmetlerine ve sağlığa ödenek ayrılmıyor. Öyle ki Türkiye’de  hane halkı tüketim harcamalarının yüzde 4,3’ü Alkollü içecekler, sigara ve tütüne yapılırken eğitim ve sağlık hizmetlerine ayrılan pay yüzde 4,7.  TR33 Bölgesinde ise Alkollü içecekler, sigara ve tütüne yüzde 5,4 pay ayrılırken eğitim ve sağlığa ayrılan pay sadece yüzde 3,7.

HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ - Uşak Haber
 

Editör: Duygu Bekmezci