Devlet, ilaç firmalarıyla anlaşma yaparken kendi belirlediği kur üzerinden fiyatlandırma yapıyor.  Devlet bundan önce genellikle senede bir kez Şubat ayında ilaç fiyatları için geçerli kur güncellemesi yapıyordu. Ancak yüksek enflasyon ve hızlı kur artışları nedeniyle bir yıllık periyot bu güncelleme için uzun bir süre haline geldi ve bu süre beklenmeden kur güncellemesi yapılmaya başlandı. 
Son olarak  yapılan güncelleme ile de ilaç alımlarında  14,50 TL olarak hesaplanan Avro kuru 17,50 TL’ye çıkarıldı ancak yeni fiyatlamanın 25 Aralık’ta yürürlüğe girecek olması ilaç üreticilerinin piyasaya ilaç sürmemesine neden oldu. 
HASTALARI İLAÇSIZ BIRAKMAMAK ADINA ÇABALIYORUZ
Konu hakkında açıklama yapan Uşak Eczacılar Odası Başkanı Oğuz Kağan Şahin tüm Türkiye’de olduğu gibi Uşak’ta da ilaç tedariki noktasında sıkıntılar yaşadıklarını söyledi.  Depolarla büyük bir mücadele içinde olduklarını vurgulayan Şahin; “Kur güncellemesiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi  Cumartesi günü yayınlandı ama yürürlük tarihi 25 Aralık denince pazar karıştı. Bu geceden itibaren dese hiçbir sıkıntı olmazdı ertesi gün depolar satalardı kârını ederdi, firmalar üretimini yapar kârını ederdi, şimdi herkes kendini beklemeye aldı. Biz de hastalarımızı ilaçsız bırakmamak adına çabalıyoruz” şeklinde konuştu. 
EN ÇOK KANSER İLAÇLARININ TEDARİKİNDE SORUN YAŞANIYOR
Türkiye’deki  ilaç sistemi biraz sıkıntı olarak niteleyen Şahin, ilacın kendisi gelmese bile hammaddelerinin büyük bir bölümünün yurt dışından geldiğini söyledi. Şahin dünyada hammadde üretimi yapan başlıca ülkelerin Hindistan, Almanya, İrlanda gibi ülkeler olduğunu hatırlattı.  En çok ithal ilaçların tedarikinde sorun yaşandığını ifade eden Şahin bu ilaçların genellikle  kanser hastalarının tedavisinde kullanıldığını belirtti. 
HABER - BAYRAM ALİ KELEŞ – HALİL ASLAN 

-Uşak Haber
 

Editör: Duygu Bekmezci