UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Uşak Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Uğur veterinerlik mesleğinin son 10 yılda çağ atladığını söyledi. Uğur, Uşak’ta gelinen noktayı şu şekilde anlattı; “ Renkli tomografi hariç bir hastanede görebileceğiniz bir çok teçhizat mevcut. Hastaneye gittiğinizde yaptırdığınız tetkiklerin tamamı yapılabilen, röntgenler çekilebilen, ultrason çekilebilen, buna tam donanım diyoruz biz, tam donanımlı klinik oranımız yüzde 90’nın üzerinde.”
MESLEK İÇİ EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ

Whatsapp Image 2024 01 24 At 13.07.41
Mesleğe başladığı zamanlarda bir stetoskop bir derece ile mucize yaratmaya çalıştıklarını hatırlatan Uğur: “ Şimdi arkadaşlarımız  hastaya gittiğinde bir idrar testi bir kan gazı bakıp teşhisini daha doğru koyabiliyor. Ultrasonla kontrol yapamayan veteriner arkadaşımız yok gibi bir şey. Biz bunları nasıl yaptık? Bunların hepsi meslek içi eğitimlerle oldu, odaların, derneklerin, konseyin, doğru hocayı bulup doğru konuyu meslektaşlarımıza aktarmasına sağlayarak  oldu. Veteriner Hekimi Mesleği aslında çağ atladı. Artık veteriner hekim sektöründe renkli tomografi çeken cihazlar var. “ dedi
AKLA GELEN BÜTÜN CERRAHİ MÜDAHALELERİ YAPABİLİYORUZ

Whatsapp Image 2024 01 24 At 13.09.37
Veteriner Hekimler olarak akla gelebilecek operasyonların cerrahi müdahalelerin tamamını yapabildiklerini aktaran Uğur: “Kırık operasyonları, plaka uygulamasından başlayın abdominal (karın) operasyonlar, göz operasyonları, tümör operasyonları, sezaryenler… Yani Uzman bir Cerrahın yapabildiği operasyonların bir çoğunu bizim meslektaşlarımız yapıyor. Bununla alakalı kliniklerimizin bir çoğu ciddi donanımlara sahip. Artık bizim Pet Kliniklerimizin  tamamına yakınında kan sayım cihazları, biyokimya cihazları, ultrasonlar, ameliyathaneler, tomografiler, röntgenler var.” Şeklinde konuştu.

Whatsapp Image 2024 01 24 At 13.07.41 (1)
Renkli tomografi cihazının daha çok pet sektöründe kullanıldığını söyleyen Uğur bunun nedenini şu şekilde açıkladı: “Çünkü ekonomik değeri olan hayvanlarda ekonomi kısmını göz önünde bulundurmaktayız. Yani bir büyükbaş hayvanın piyasa değeri örnek veriyorum 100 bin lira, bu hayvana 40 bin lira tedavi masrafı uygulanmaz. Neden? Maliyet ve piyasa değeri kıyaslaması yapılır , onu kesime sevk etmek, insan gıdası haline getirmek daha ekonomiktir. Ama ev hayvanları dediğimiz pet hayvanlarında sevgi ön planda olduğu, evlerin bir parçası haline geldikleri için orada daha yoğun kullanılmaktadır.”
HABER : BAYRAM ALİ KELEŞ / HALİL ASLAN

-Uşak Haber

Whatsapp Image 2024 01 24 At 13.07.41 (2)

Editör: Duygu Bekmezci