AK Parti Uşak Milletvekili Opr. Dr. İsmail Güneş, Başbağlar katliamının yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı. Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde, bölücü terör örgütü PKK tarafından kalleşçe katledilen 33 vatandaşımızın rahmetle anan İsmail Güneş, ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunmaya devam edeceklerini kaydetti. İsmail Güneş, şöyle konuştu: 
“Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde eli kanlı terör örgütü PKK tarafından kalleşçe katledilen 33 vatandaşımızı rahmetle anıyorum. Teröre ve destekçilerine karşı ülkemizin bölünmez bütünlüğünü savunmaya her zaman devam edeceğiz. Unutmadık, Unutmayacağız. Türkiye bölünmez bir bütündü ve bizler bayrağımızı ve ülkemizin birliğini korumaya devam edeceğiz”. 
BAŞBAĞLAR KATLİAMINDA 33 SİVİL ZALİMCE KATLEDİLDİ
Başbağlar Katliamı, 5 Temmuz 1993'te, Erzincan ilinin Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde PKK tarafından 33 sivilin öldürülüp köyün ateşe verildiği katliam. PKK lideri Abdullah Öcalan olaydan habersiz olduğunu ve olayın sorumlusunun Dr. Baran kod adlı bir PKK sorumlusu olduğunu ifade ederek, katliamı PKK'nın düzenlediğini kabul etmiştir. Artan PKK saldırıları sonrası 24 Mayıs 1993 PKK pususunda ölen silahsız 33 askerin ardından yine silahsız olarak katledilen 33 sivilin katledilmesi kamuoyunda büyük bir kırılmaya neden olmuş, Çelik Harekâtı'na zemin hazırlamıştır. Akşam üzeri 100'e yakın PKK mensubu köyü bastı. Ezanın okunduğu sırada camiye giren örgüt mensupları cemaati zorla dışarı çıkardı. 1.5 saat örgüt propagandası yaptıktan sonra tüm erkekler kurşuna dizildi, burada 29 kişi öldü. Daha sonra köy ateşe verildi ve 214 ev, köy okulu, köy camii, halkevi yakıldı. Yakılan evlerde saklanan 1'i kadın 4 kişi de yanarak can verdi. Olaylarla ilgili olarak 20 kişi gözaltına alındı ve haklarında idam ile çeşitli sürelerde hapis cezası istemiyle 1994'te Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde dava açıldı. 1998 yılında dava takipsizlikle kapandı. Sanıkların 18'i bu davalardan beraat etti, 2'si mahkûm edildi.

ZÜLAL KARADEDELİ

Editör: Zülal Karadedeli