Bornova ilçesinde yaşayan ve 16 yaşından bu yana vurmalı çalgılarla müzik yapan 36 yaşındaki İsmet Çakmak, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarından mezun oldu.

Yıllar içinde müzik tarzını görsel unsurlarla zenginleştirmeye çalışan Çakmak, davul ritimlerini aynı zamanda bir ışık gösterisiyle nasıl sunabileceği üzerine çalışma yaptı.

Davul ve zillerden çıkan melodilerin ritmine uygun olarak yanıp sönen LED ampullerden oluşan bir donanım oluşturan Çakmak, bu sistemi çalıştırmak üzere özel bir yazılım hazırlattı.

Tasarımını, kafasına taktığı LED ampullerle bezeli küp şeklindeki başlıkla tamamlayan Çakmak'ın çaldığı müzikle eşgüdümlü çalışan ışıklı gösterisi beğeni gördü.

İsmet Çakmak,  müzikte farklılık aradığını, insanların hem kulağına hem gözüne hitap etmek istediğini ifade etti.

A A 20240519 34611721 34611696 I Z M I R L I M U Z I S Y E N L E D D O N A N I M L I D A V U L L A R I Y L A S E S V E I S I K G O S T E R I S I N I B I R L I K T E S U N U Y O R

Davul şov yapmak üzere bulduğu fikri hayata geçirmek için 3 yıl uğraş verdiğini belirten Çakmak, şöyle konuştu:

"Davulların içerisinde yazılımlı bir LED sistemi olsun istedik. Telefondan kontrol edebileceğimiz bir şey. Sonra bunu yaparken bir gizlilik yaratalım dedik. Bir kaskın üzerine LED ekran yaptırdık. O da telefondan yönetiliyor. Kafamda başlık olduğu için çalanın kim olduğu belli olmuyor. Adını da hayalet davulcu koydum. Görenler çok beğendi. Çünkü olan bir şey değil ve meşakkatli bir iş. Kurulumu, toplanması, taşınması var."

Bu sistemle bir konsere çıktığını, ilgi görmesi üzerine yeni teklifler aldığını anlatan Çakmak, stüdyoya dönüştürdüğü odasında ses ve ışık sistemini iyileştirmek üzere çalışmalarını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Kaynak: AA