UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Her yıl 1-7 Nisan tarihlerinin "Ulusal Kanser Haftası" olarak kabul edildiğini belirten Kurnaz, bu haftanın kanser ve korunma bilincini artırmak adına önemli etkinliklere sahne olduğunu vurguladı.
UZUN SÜRELİ SES KISIKLIĞINA DİKKAT
Kanserin belirtileri konusunda bilgi veren Kurnaz, halkı dikkatli olmaya çağırdı. Özellikle uzun süreli ses kısıklığı, yutma zorluğu, iyileşmeyen yaralar gibi belirtilerin ciddiye alınması gerektiğini söyleyen Kurnaz; "Çoğu zaman bu belirtiler kansere bağlı olmayabilir ancak birkaç hafta süren belirtileriniz varsa, erken teşhis için doktora başvurmanız önemlidir" dedi.
SAĞLIKLI YAŞAM BİÇİMİ KANSERDEN KORUNMADA KİLİT ROL OYNUYOR

Whatsapp Image 2024 04 02 At 13.11.23
Kanserin ülkemizde ve dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer aldığını hatırlatan Kurnaz, kanserlerin yüzde 30-50'sinin erken teşhis ve risk faktörlerinden kaçınma ile önlenebileceğini belirtti. Toplumdaki bireylerin sağlıklı yaşam biçimi seçimlerinin kanserden korunmada kilit rol oynadığını vurgulayan Kurnaz, tütün ürünlerinin kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve alkolden uzak durma gibi alışkanlıkların önemine dikkat çekti.
Kurnaz, kanser türlerinin erken tespit edilmesi için yapılan programların önemine de değindi. Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserlerine karşı ücretsiz tarama programları bulunduğunu belirten Kurnaz, toplumun bu hizmetlerden faydalanması gerektiğini söyledi.
Son olarak, "Kanserde Erken Tanı Hayat Kurtarır" mesajını vurgulayan Kurnaz, tüm vatandaşların sağlıklı günler geçirmesi temennisinde bulundu.
 

Kaynak: HABER MERKEZİ