. Buradaki her türlü madene karşı çıkan Altındağ bölgede aşiretlerine ait mezarların da bulunduğunu söyledi.

Toroslardan gelen atalarının yaylak için Murat Dağı’nı seçtiğini söyleyen Altındağ bu yaylaların Ege Bölgesinin en güzel yaylaları olduğunu iddia etti. Kozan Yörüklerinden hala bu yaylalara çıkanların bulunduğunu bildiren Altındağ; “Çok kıymetli yayladır, çok güzeldir, her yerinin kendine göre bir özelliği vardı. Duyduğuma göre Kazıkbatmaz’ın Mevkiinde bir maden varmış, kükürtlü bir maden olduğu için çok zararlı olduğu söyleniyor. Uşak’ımızın içme suyu da oradan geliyor. Gediz nehrine aynı zamanda Menderes nehrine tam Kazıkbatmaz’ın bulunduğu bölgeden iki yönlü şekilde su gitmektedir.” Dedi.

WhatsApp Image 2023-10-28 at 11.35.44 (1)

“BURALARIN YOK OLMASINI ASLA İSTEMİYORUZ”

Buralarının olduğu kalmasını çok istediklerini vurgulayan Altındağ; “ Denize ömrümde bir defa belki iki defa gitmişimdir ama buralara her yıl fırsat buldukça gidiyorum. Buraların yok olmasını asla istemiyoruz.” Şeklinde konuştu.

“BÖLGEDE MEZARLARIMIZ VAR”

Altındağ Kazıkbatmaz Mevkiinde bulunan mezarlar hakkında da şu bilgileri verdi; “Tam tepesinde iyi hatırlıyorum bir tane mezar var ve buraya Tekke diyorlar. Tekke denildiğine göre bir ermiş kişi olsa gerek. Orada bir de bizim aşiretimizden büyük küçük yaşta vefat eden kişilerin mezarları var. Tabi Yörük’ün yeri yurdu olmadığı için o zamanlar cenazesini Uşak’a veya Kula’ya indirme gibi şansı yok, bu bölgeye defnedilmiş durumdalar.”

“BURANIN DEĞİŞİK DEĞİŞİK SULARI VARDIR”

Altındağ Murat Dağı ile ilgili gençliğinden kalan anılarını ise şu şekilde anlattı; “ Buranın değişik değişik suları vardır, sarp ormanı vardır, yaylaları vardır. Benim 15-20 yaşlarım arasında o yaylalarda taylar, atlar koşuştururdu. Hayvan sürüleri üst üstüne gelirdi, 100 – 150 tane çadır kurulurdu. O yaylalar bizi almazdı.”

HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ