İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından paylaşılan videoda kurbanlık seçerken gösterilecek hassasiyetin tüketilecek kurban etinin sağlıklı olması açısından büyük önem taşıdığı ifade edildi.  Seçilecek hayvanların süt dişlerini değiştirmiş yani belli bir olgunluğa erişmiş olmalarının gerektiğine vurgu yapılırken küçükbaş hayvanların 1 yaşını büyükbaş hayvanların ise 2 yaşını doldurmuş olması istendi.
Kurbanlık hayvanların kurban hizmetleri komisyonlarınca belirlenen hayvan satış yerlerinden alınması istenirken seçilen hayvanların kulak küpesi ve pasaportu olmasına dikkat edilmesi, aşılı olup olmadığının da kontrol edilmesi istendi.

Whatsapp Image 2024 06 12 At 17.35.22
Tarım cebimden uygulamasından seçilen kurbanlığın ırk, cinsiyet, yaş, tür ve aşı bilgilerine rahatlıkla ulaşılabileceği hatırlatılırken veteriner sağlık raporu bulunmayan, çok zayıf, bakışları donuk, tüyleri karışık ve mat olan, salya ve gözde akıntısı bulunan, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız hayvanların tercih edilmemesi önerildi. Gebe veya yeni doğum yapmış, çok genç olup gelişimini tamamlamayan hayvanların kurbanlık için uygun olmadığı belirtildi.  
 

Kaynak: HABER MERKEZİ