Mende ekmeğinin sağda solda satıldığını öne süren Atalay Savaş, Uşak Belediyesi’nin eski hizmet binasında kurulan yöresel ürünler çarşısında satışın yapılacağını belirtti. Atalay Savaş’ın “Bir çalışma başlattık Mende ekmeğine coğrafi işaret almak istiyoruz. Onlar da orada satılacak. Bir çok insan kenarda köşede satmaya çalışıyor, bunu önleyip sıhhi hijyeni olan bir yerde satmayı hedefleyeceğiz” sözleri dikkat çekti. 


Uşak Belediyesi’nin yöresel ürünler çarşısının kentte iyi bir hizmet alanı olacağını iddia eden Atalay Savaş, “Yöresel ürünler çarşısı, Uşak’a bir farkındalık ve sıra dışılık yaratacak. Daha önce hiç görülmemiş ve ürünlerin hepsinin bir adreste olacağı bir yer olacak.  Buradaki insanlar da bundan faydalanacaklar. Belediye Başkanı en iyisini yaptı. Oldu bittiye gelmedi ve ayrı düşündüğümüz noktalar da var. Bunlar çözülmeyecek sorunlar değil. Çarşının Uşak’a hayırlı olacağını düşünüyorum. Orada baklava, şehriye, evde üretilen ne varsa yapılacak. Tarhana, bulgur, mercimek ne üretiliyorsa, deri de bunun içinde. Deriyi son haliyle işleyen işletmeler de orada olacak. Deri konfeksiyonu oradan alacaklar” dedi. 


ESNAFIN SIKINTISI HER YERE MARKET AÇILMASI
Esnafın sorunlarının başında her yere açılan zincir marketlerin geldiğini belirten Atalay Savaş, “Her isteyen her istediği yere 200 metrekare yer bulup, burada şu marketi açacağım, öbürü burada potansiyel var ben de açayım dememeli. Otopark, nüfus yoğunluğu ve market sayısına göre işyeri açıp açmamaları gerektiği bunları söylenebilir. Sigorta ödeme primlerinde norm birliği istiyoruz. Ben bir esnafın ve yanımda çalıştırdığım bayan 5200 günde emekli oluyor. Erkek olursa 7200 günde emekli oluyor ama ben onların primini ödüyorum ve 9000 günde emekli oluyorum. Ben prim ödemeye devam etmişim ve benim primim az” ifadesini kullandı. 
HABER / ÇİĞDEM TURAN

Editör: Zülal Karadedeli