Milli Eğitim Bakanlığının https://ookgm.meb.gov.tr/kurumlar.php?=kurs  adresinden yayınladığı listede Uşak’ta 51 özel okul, 47 Özel Çeşitli Kurs, 17 Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursu, 10 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, 11 Özel Öğretim Kursu, 17 Adet de Özel Yurt bulunuyor.

Günümüzde bu tür kaçak eğitim en çok dijital dersane diyebileceğimiz online siteler üzerinden yapılıyor. Uzaktan eğitimin daha ucuz ve kolay olması yaygınlaşmasının önünü açarken denetlemesinin fiziksel dersanelere göre daha zor olması kötü niyetli kişilerin daha çok bu mecraları tercih etmesine neden oluyor. 

Milli Eğitimi Bakanlığı konuya yazılı açıklamada, öğrenci ve velilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için merdiven altı yapılara karşı mücadelesini sürdürdüğünü vurguladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi ; “ Kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı almadan liselere ve üniversitelere hazırlık kursu adı altında çevrim içi (online) eğitim verdiği iddiasıyla faaliyet gösteren sitelere karşı öğrenci ve velilerimizin çok daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Öğrenci ve velilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için izinsiz faaliyet gösteren bu tip yapılara itibar etmemeleri önem arz etmektedir. Buna karşı Bakanlığımıza bağlı olarak faaliyet gösteren özel kurs/uzaktan öğretim kursların listesine https://ookgm.meb.gov.tr/kurumlar.php?=kurs  adresinden ulaşılabilir.”

HABER / HALİL ASLAN