Atapark Çayzade’de yapılan toplantıda konuşan platform sözcüsü Funda Akcura; “Bizler, Murat Dağına baktığımızda bereket ve yaşam görüyoruz. Onlar, bir avuç zengini daha da zengin edecek bir avuç taş görüyor. Onların vatan sevgisi bu kadar: Yok et, zengin ol, sonra git istediğin ülkede yaşa! Oysa bizim gidecek başka bir yerimiz yok. Bu amaçla son madenciyi de kovalayana kadar mücadeleye devam diyoruz.” Dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ikinci kez Murat Dağı’nda altın madeni açmaya çalışan Anadolu Export’un ÇED dosyasına son şekli verdiğini duyurdu. 2019’daki girişimi, direniş ve itiraz davalarının kazanılmasıyla engellenen şirket bu kez “kapasite artırımı, pasa döküm ve kırma eleme tesisi”  kurmak için başvuruda bulundu.

BURADA AÇILACAK HERHANGİ BİR MADEN OCAĞI, DOĞRUDAN ‘SU’YU YOK EDER

Murat Dağı’nın ormanları, nehirleri doğuran ve besleyen zengin yeraltı su yatakları, kurdu kuşu ile yaşam yaratan bir ekosistem olarak betimleyen Akcura; “Adı her ne olursa olsun burada açılacak herhangi bir maden ocağı, doğrudan ‘su’yu yok eder. Mücadeleye başladığımız 2017’deki gibi değil bölgemiz ve dünya. O yıllarda suyumuz boldu. Oysa daha geçen yıl, haftalarca çeşmelerden su akmadı. Kışın yağmayan kar yüzünden günlerce yağan yağmura barajlarımız dolacak  diye sevindik; ama bu kez de zamansız yağmur yüzünden buğday başak vermedi; domates biber yetişmedi. Geçmişte aklımıza gelmeyen bugün kabusumuz oldu: Domates biber alamaz olduk. Belki de ilk kez meyvesiz dönüyoruz pazardan. Yemeği katık ettiğimiz ekmeği uzanırken titriyor elimiz. Ve bunlar daha maden açılmadan geldi başımıza.” Şeklinde konuştu.

BİZİM GİDECEK BAŞKA BİR YERİMİZ YOK

Bölgede yaşayan milyonlarca insan ile maden şirketleri arasında çok önemli bir fark olduğunu ileri süren Akcura kendilerinin Murat Dağı’na baktıklarında bereket ve yaşam gördüklerini söyledi. Akcura: “ Onlar, bir avuç zengini daha da zengin edecek bir avuç taş görüyor. Onların vatan sevgisi bu kadar: Yok et, zengin ol, sonra git istediğin ülkede yaşa! Oysa bizim gidecek başka bir yerimiz yok. Bu amaçla son madenciyi de kovalayana kadar mücadeleye devam diyoruz.” Dedi.

MURAT DAĞINI SAVUNMAK  HERKESİ ÜZERE TEK VÜCUT OLMAYA  ÇAĞIRIYORUZ

Mücadelenin startını 28 Ağustos Pazartesi günü saat 16:30’da itiraz  dilekçelerini verecekleri Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önündeki basın açıklaması ile yapacaklarını söyleyen Akcura konuşmasına şu ifadelerle son verdi; “ Ve o gün temsil ettikleri binlerce insanı temsilen Ziraat Odası Başkanı Nafiz Mıdık, Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Yılmaz, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Asım Küçükakın, Uşak Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Selçuk Tarhan Süt Üreticileri Birliği Başkanı Uğur Aydoğan, Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Özgür Uğur, Uşak Bal Üreticileri Birlik Başkanı Uğur Gündüz ve Uşak Tabip Odası Başkanı Dr Ahmet Çiftçi başta olmak üzere tüm halkımızı,  suyumuzun kaynağı Murat Dağını savunmak üzere tek vücut olmaya  çağırıyoruz!”

HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ