Ege bölgesinin büyük bir bölümünün kullandığı suyun kaynağının Murat Dağı olduğunu vurgulayan Alp: “Suyunun şırıltısını herkes duymalı, neden? İçecek su bulamadığı gün Murat Dağı’nı hatırlayacaktır.  Şimdiden hatırlamalılar, Eskişehirliler, Kütahyalılar, Manisalılar, İzmirliler, şimdiden hatırlayın Murat Dağı’nı, içme suyunuzun başlangıç noktası burası.” Şeklinde konuştu.

Murat Dağı’nın 7 nehriyle bin pınarıyla, Murat Dağı Ege Bölgesine ve Türkiye’nin büyük bir bölümüne suyuyla seslendiğine vurgu yapan Alp: “ Suyunun şırıltısını herkes duymalı, neden? İçecek su bulamadığı gün Murat Dağı’ın hatırlayacaktır.  Şimdiden hatırlamalılar, Eskişehirliler, Kütahyalılar, Manisalılar, İzmirliler, şimdiden hatırlayın Murat Dağı’nı, içme suyunuzun başlangıç noktası burası. Eğer Pamukkale’de tertemiz traverten istiyorsanız Murat Dağı’na tertemiz su girmeli ve tertemiz çıkmalı yoksa Pamukkale kalmaz. Onun için sadece Uşak değil Türkiye’nin batı bölümlerinin tamamı Murat Dağı’ndan faydasını sağlar, bu faydayı sağladığı gibi ona destek olmak zorundadır.” Şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2023-08-28 at 10.10.03

MADENLERİN ÜRETTİĞİ TOZLAR TARIMI KÖTÜ ETKİLİYOR

Madencilik faaliyetlerinin sadece yer altı, yer üstü sularını değil sebep olduğu tozların yüksek kotlardan çok geniş alanlara yayılmasıyla bir çok tarım arazisini de negatif olarak etkilediğini söyleyen Alp; “ Karahallı yöresinde beni arayan akrabalarım, dostlarım, üzümlerinin 10-12 yıldır çok vasat çok problemli çok sıkıntılı olduğunu, kendilerinin eskiden kuru havada üzüm yetiştiren yöre olarak  nam saldıklarını ancak  şu an üzüm yetiştiremediklerini, üzümlerinde herhangi bir tane olmadığını, salkımlarının hep boş olduğunu aktarıyorlar. Sebebi madencilik faaliyetleriyle oluşan tozlardır.” Dedi.

AT GÖZLÜĞÜNÜN ADI; SİYANÜR

Altın madenlerinin insanları sadece siyanüre yönlendirerek doğaya verdiği diğer zararları göz ardı edilmesini hedeflediğini iddia eden Alp; “ Bizim esas derdimiz onların söylemediği su, onların söylemediği toz, bunlara çok iyi bakmamız gerekiyor. Hazırlanan ÇED raporlarının yeterli yazılmadığını ifade etmek istiyoruz.”

HABER / BAYRAM ALİ KELEŞ

Editör: Zülal Karadedeli