Bugün 4 buçuk saat süren toplantının ardından Millet İttifakı, Pazatesi günü saat 14:00'da ortak cumhurbaşkan adayını açıklayacağını duyurdu. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, niahi kararın kamuoyuna duyurulacağı bilgisi verildi. Yapılan açıklamada, "Bizler yola çıktığımız ilk günden beri ortak akılla bir çalışma yürütüyoruz. Bu topraklarda umudu yeniden üretecek ve yarının Türkiye'sini yeniden inşa etmeye kararlıyız. Bizler hiçbir vatandaşımızı kırmadan ve üzmeden yolumuza devam edeceğiz. Hedefimiz kaybedeni olmayan bir ortak anlayıştır. 6 Mart'ta ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve yol haritamızı açıklayacağız" denildi. 6 Mart 2023 Pazartesi günü Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığının açıklanması bekleniyor. 

Açıklamanın tamamı ise şu şekilde:

Millet İttifakı olarak, bugün Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde bir araya geldik. Ülkemizin tüm toplum kesimlerinin en geniş yelpazede temsil edildiği ve bizatihi milletimizin kurduğu masamız ilk gün hangi ilke ve hedefler doğrultusunda kurulduysa, bugün de yine aynı istikamette çalışmalarına devam etme kararlılığındadır.

Hiçbir gelişme milletimizin deprem felaketi dolayısıyla yaşamakta olduğu acıların ve bu acılara sebep olan yönetim zafiyetinin üstünü örtemez. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, bütün bu yönetim zafiyetlerine son vereceğimizi ve ayrıca tüm vatandaşlarımızı güvenli şehirlerde ve güvenli konutlarda yaşatmak için gerekli tedbirleri alacağımızı taahhüt ediyoruz. Millet İttifakının belediye başkanları da şimdiden bu taahhütlerin gereğini yerine getirmek için çalışmalarını sürdürmektedir.

Bizler, yola çıktığımız ilk günden beri ortak akıl, istişare ve uzlaşı ile bir süreç yürütüyoruz. Yeni bir dönemin şafağında olduğumuzun bilinciyle; bu topraklarda umudu yeniden yeşertecek ve güzel ülkemizde insan onuruna yaraşır hayat şartlarını hep birlikte tesis edeceğiz.

Düne ve bugüne sıkışmadan, “Yarının Türkiye”sini inşa ve ihya etmekte kararlıyız! Bizler, 85 milyon insanımızın hiçbir ferdini dışarda bırakmadan, hiç kimsenin kalbini kırmadan, güvenini boşa çıkarmadan yolumuza devam edeceğiz.

Hedefimiz; kaybedeni olmayan bir zaferdir!

Bu çerçevede; bir önceki toplantımızda karara vardığımız gibi, 6 Mart Pazartesi günü tekrar Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde bir araya geleceğiz. Ortak bir anlayışa ulaştığımız 28. Dönem TBMM ve 13. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda nihai açıklamayı kamuoyu ile paylaşacağız.