Uşak’ta kurtuluş savaşı gazisi dedesinin açtığı kasap dükkanını işletmeye devam eden Osman Efe konu hakkında açıklamalarda bulundu.

BAĞIRSAK FİYATLARI NEDEN ARTIYOR?

Bağırsak fiyatlarındaki artışın  fiyatlarında yansıdığını vurgulayan Efe bağırsak fiyatlarının neden arttığını şu şekilde anlattı: “ Önceden ithal olarak İran’dan, Pakistan’dan, Hindistan’dan bağırsaklar gelirdi onlar piyasayı kırıyordu, sucuk basmak isteyen vatandaşlar işini görüyordu şimdi oralardan da gelmiyormuş duyduğuma göre. Bir de şu anda dışarıdan canlı hayvan yerine ekseriyetle karkas et geliyor dolayısıyla  içeride kesim pek yapılmıyor. Malum  ekonomik sıkıntılar nedeniyle et fiyatları da yüksek vatandaş et alamıyor bu da kesimlerin azalmasına neden oluyor.  Mevsim olarak sucuk mevsimi bu sefer bağırsak yetişmiyor. Kokoreççiler bile bağırsak bulamıyor, dana, inek.. ne bulursa sarıyorlar, sorduğun zaman hepsi kuzu kokoreç.”

BAĞIRSAK GEÇEN YIL NE KADARDI?

Bağırsak fiyatlarının aşırı derecede arttığını söyleyen Efe: “ Örneğin geçen kurban bayramında bağını 400 liraya vermiştik,  geçen hafta bağırsağın yerinde toptan fiyatı 1200  liraydı bu hafta aramadım belki 1300-1400 lira oldu.  Bağırsağın bağı 40 metre, 1 metre bağırsak 35 liraya geliyor. Geçen günlerde elimdeki en son bağırsakları 800 liradan sattım. O gün bu gündür bağırsak bulamıyorum” şeklinde konuştu.

Efe sucuk basmak isteyenlere şöyle seslendi: “ Bağırsağı bulup gözünüzün önüne koymadan sucuk işine girmeyin”

Et fiyatlarında anormal bir yükselişin olmadığını ifade ede Efe: “Kıyma 350-400 etrafında dolaşıyor, diğer kuşbaşılar, pirzolalar  yukarıya doğru gidiyor, 600 liraya kadar var” dedi. 

HABER: BAYRAM ALİ KELEŞ – DUYGU BEKMEZCİ

Editör: Zülal Karadedeli