Turhan Akçay Bilim ve Sanat Merkezi sınıf öğretmenleri Hanife Ünlütürk Akçakın ve Ayşen Ay Işık tarafından yürütülen ‘‘Matematik Dünyasına Keşif’’ projesi kapsamında, öğrencilerin matematik dünyasını daha yakından tanımaları ve matematik ile ilgili kariyer seçeneklerini keşfetmelerini sağlamak amacıyla Rektör Prof. Dr. Savaş "Bir Başarı Öyküsü-Bir Matematikçinin Serüveni" konulu söyleşide öğrencilerle buluştu.

Etkinliğe Uşak İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, öğrenciler ile öğretmenler katıldı.

Davetlerini kırmayıp geldiği için Rektör Savaş’a teşekkür eden İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, bilim ve sanat merkezin yaptığı çalışmalar ile kazandığı ulusal ve uluslararası başarıları anlattı.

Matematik Profesörü olan Uşak Üniversitesi Rektörü Savaş, yapığı konuşmada matematiğe olan ilgisinin nasıl başladığını ve kariyeri boyunca yaşadığı deneyimleri ve çalışmalarını öğrencilerle paylaştı. Hedef koymanın öneminin altını çizen Rektör Savaş, hedefe giden yolda kararlı çalışmanın başarıyı getireceğin söyledi.

901

‘‘Yurt dışındaki birçok kurumdan hocalık teklifi aldım ama ben ülkeme hizmet etmeyi her şeyin üzerinde gördüğüm için gelip ülkemde çalıştım.”

Uşaklı bir ailenin çocuğu olarak ilk hedefinin matematik öğretmeni olmak olduğunu ifade eden Prof. Dr. Savaş, “Okula giderken matematik öğretmeni olmak için çalışmaya başladım. Üniversiteye gittiğim zaman ise akademik çalışmalar yapacağımı öğrenince bu alanda ilerlemeye karar verdim. Üniversite öğrenciliğim boyunca bunun için hazırlandım. Hem öğrenciyken hem de akademide birçok zorlukla karşılaştım ama pes etmedim. Kafama koyduğum hedefe ulaşmak için çok çalıştım. Yaşadığım tüm zorluklara rağmen pes etmedim. Bu pes etmememin mükâfatını da alanımda yaptığım yayınlarla aldım. Hindistan’dan, İngiltere’den, ABD’den önemli kurumlardan burslar aldım. Kendi alanımda önemli isimlerle çalışma fırsatı buldum. Bu kazandığım bilgi ve deneyimleri gelip ülkemde kullandım. Yurt dışındaki birçok kurumdan hocalık teklifi aldım ama ben ülkeme hizmet etmeyi her şeyin üzerinde gördüğüm için gelip ülkemde çalıştım.” dedi.

Rektör Savaş, konuşmasının sonunda öğrencilerden gelen soruları da cevapladı.

Program, Uşak İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel’in Rektör Prof. Dr. Savaş’a teşekkür plaketi takdim etmesi ve toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Kaynak: UŞAK ÜNİVERSİTESİ