Uşak il Tarım ve Orman Müdürlüğü konuya ilişken yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Bakanlığımızın talimatlarıyla 81 ilde eş zamanlı olarak havaların ısınmasıyla oluşabilecek gıda kaynaklı salgın ya da vaka olaylarıyla karşılaşmamak ve kamu sağlığı ile tüketicilerin gıda güvenilirliği açısından korunmasını sağlamak amacıyla özellikle toplu tüketim yerlerinin denetimleri İlimizde de yapılmaya devam etmektedir.


Rutin olarak yıl boyunca gerçekleştirilen risk esaslı denetim ve kontrollere ilaveten farkındalığı artırmak amacıyla; lokanta, restoran, kafeterya, otel gibi toplu tüketim yapılan yerlerde de denetimler artırıldı. Bu ilave denetimler 21 Ağustos-8 Eylül 2023 tarihleri arasında üç hafta boyunca yoğun olarak devam edecek.


BESİN ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT
Sıcakların arttığı bu dönemde, insan sağlığını tehdit eden risklerin başında basit gibi görünen, ancak ölüme kadar varabilen besin zehirlenmelerinin geldiğine de değinen Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu, “Hava sıcaklığında yaşanan dalgalanmalar, birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Sıcak havalarla birlikte besin zehirlenmelerine karşı tedbirli olunmalı. Böyle havalarda, yanlış ya da ihmalle oluşan uygulamalar nedeniyle besinlerin bozulma riski artar, mikroorganizmalar da daha çabuk ürer. Bu da besin kaynaklı zehirlenmelere neden olur. Besin zehirlenmeleri çoğunlukla hafif seyirli ve kısa süreli hastalıklar olmalarına karşın zehirlenmeye yol açan besinle ve kişiyle ilgili bazı faktörler hastalığın zaman zaman daha ağır seyretmesine, hatta ölümcül olmasına yol açabilir. Özellikle yaz aylarında dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı; et, balık, yumurta gibi çabuk bozulan potansiyel riskli besinler açıkta bekletilmemeli” diyerek uyarıda bulundu.
HABER / HALİL ASLAN