Sivaslı Belediyesi geleneksel Sivaslı Çilek Festivali’nin bu yıl 35’ncisini düzenliyor. Sivaslı’da yer alan Evrenli Doğal Parkı’nda  09-10-11 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek etkinliğe sanatçılar Manuş baba, Atiye ve İrem Derici katılacak. 
Sivaslı Belediye Başkanı Hürriyet Şafak bütün vatandaşları ve Uşaklıları Haziran ayında yapılacak olan festivale davet etti. Başkan Şafak festivalde değişik eğlenceler, yarışmalar ve çocuklar için sürprizler olacağını da hatırlattı.


SİVASLI ÇİLEĞİ
Marmara Üniversitesi Coğrafya dergisinde Yahya Kadıoğlu imzalı makalede Sivaslı çileğiyle ilgili olarak şu bilgilere yer verildi; “ Ülkemizde son yıllarda önem kazanan çilek yetiştiriciliği Sivaslı ilçesinde 1971 yılında başlamıştır.  Doğal şartların uygunluğu, yüksek verim, yatırımların kısa zamanda geri dönüşü, işgücü ihtiyacının azlığı, teşvikler ve gelir artışı çilek yetiştiriciliğine olan ilgiyi artırmıştır. Çilek, zamanla mevcut ekonomik fonksiyonlar içerisinde dikkat çekici bir konuma gelmiştir. Nitekim 2007 yılında 2600 dekar alanda 9000 ton çilek üretimi yapılarak karşılığında 135 bin TL gelir elde edilmiştir. Ancak sulama olanaklarının sınırlı olması, geleneksel ekonomik faaliyetlere bağlılık ve arızalı topoğrafik özellikler nedeniyle Sivaslı Ovası dışındaki yerleşmelerde çilek yetiştiriciliği yoktur. Mevcut çilek bahçelerinin tamamı ovadaki Merkez ilçe, Pınarbaşı, Selçikler ve Tatar’dadır. Sulanabilen alanların genişletilmesi ve pazar olanaklarının artırılmasıyla Sivaslı Ovası’ndaki yerleşmelerde çilek tarımı alternatif ürün olmaya adaydır. Mevcut potansiyelin kullanılmasıyla çilek tarım alanları genişleyecek ve çilekten sağlanan gelir artacaktır.”
HABER / ZÜLAL KARADEDELİ