Uşak’ın en büyük sosyalleşme alanlarından biri olan Atapark’ta da sık sık köpek saldırıları meydana gelmiş bu olaylar kendilerini hayvansever olarak niteleyen bir grup insanla hayvanların saldırılarına maruz kalan diğer insanları karşı karşıya getirmişti. O dönemde konuya ilişkin konuştuğumuz belediye yetkilileri hayvan mı insanı mı paradoksunda kalmış ve soruna  bir türlü çözüm üretilemediği konusunda görüş bildirmişti.  
Son günlerde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın iş birliğinde Hayvanları Koruma Kanunu’na ilişkin yasa değişiklik tasarısı hazırlandığını, teklifin önümüzdeki haftalarda TBMM’ne geleceğini konusunda bilgiler gündemde yerini almaya başladı. 
“KİMSENİN CELLADI OLMAYACAĞIZ”
Konu hakkında görüş bildiren Uşak Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özgür  Uğur : “Biz Veteriner Hekimler Yok etmek için değil yaşatmak için yemin ettik.  Ötenazi kararı kanunla değil hekimler tarafından alınabilecek bir karardır, uygulayıcısı da hekimlerdir. Biz Veteriner Hekimler hiç kimsenin celladı olmayacağız. Kimsenin talimatı ile bir canı almayacağız.” İfadelerini kullandı. 
“SORUN KISIRLAŞTIRMA SEFERBERLİĞİYLE ÇÖZÜLEBİLİR”

Whatsapp Image 2024 05 24 At 15.03.21
Hazırlanan konunla  Almanya ve İngiltere modelinin uygulanmak istendiğini bu modelde hayvanların sokaklardan toplanıp barınaklarda bir ay boyunca bekletildiğini bu süre zarfında sahiplendirilemediği taktirde uyutulduğunu söyledi. Kendilerinin böyle bir uygulamaya ortak olmayacağını ifade eden Uğur: “ Bizim kullandığımız yöntem Akdeniz’e sahili olan ülkeler, İspanya, İtalya, Yunanistan gibi birazcık daha yüreğinde sevgi olan, sıcak kanlı insanlarız. Biz bu işin kısırlaştırma seferberliği ilan edilerek 5 yıl içinde kontrol altına alınabileceğini savunuyoruz” dedi. 
TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ BİRLİĞİ VEYA HERHANGİ BİR MESLEK ODASININ GÖRÜŞÜ ALINMADI

Whatsapp Image 2024 05 24 At 15.03.10
Konuya ilişkin Türk Veterinerler Birliği ve Veteriner Hekimler Odası da tüm Türkiye’de eş zamanlı olarak basın toplantısı düzenledi. Ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Değişiklik taslağı hazırlanırken Türk Veteriner Hekimleri Birliği veya herhangi bir meslek odamızın görüşü alınmamıştır. Basındaki haberlerden edindiğimiz bilgilere göre; bu taslakla getirilenlerin daha önceki değişiklikler gibi sahadan ve bilimsellikten uzak, uygulanması mümkün olmayan, toplum vicdanını rahatsız eden değişiklikleri içerdiği ve ülkemize bu alanda bir 20 yıl daha kaybettireceği kaygısı taşımaktayız.
SOKAKLARDAKİ HER HAYVAN İNSANLARA SALDIRMIYOR
Uşak Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özgür  Uğur sokaklarda insanlara saldıran köpeklere ilişkin de yine insanları örnek gösterdi. Sokaklarda gezen her insanın suçlu olmadığı gibi her hayvanın da insanlara saldırmadığını,  güvenlik güçlerinin suçluları nasıl yakalayıp yargıya teslim ediyorsa bununla ilgili olarak kurulacak birimlerin sorunla hayvanları yakalayıp barınaklara teslim edebileceğini söyledi. 
 

Muhabir: Zülal Karadedeli