CHP’nin Uşak İl Disiplin Kurulu tarafından, facebook üzerinde partisi lehine paylaşım yapmamak ve ispatlanmamakla birlikte ‘AK Parti’ye çalışmak’ suçlamasıyla ihraç edilen Emin Toplu, bazı açıklamalarda bulundu. İhraç edilmesinin sudan sebeplere bağlandığını ve iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Emin Toplu, yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı: “Buradaki amaç benim önümü kesmektir. Benimle ilgili dilekçe verip suç uyduranların bir bölümü Eşme Belediyesi’nde işe alındı. Önümüzdeki günlerde bunların tamamı işe girerler. Ben itirazımı verdim ve suç uyduran herkesten hesap soracağım”.  
 “Uşak CHP’nin Eşme’de ön seçimle ikinci sıra İl Genel Meclisi üyesi adayı olan ve 31 Mart 2024 seçimlerinde seçilen Emin Toplu hakkında, seçim arkası ihraç işlemi başlatıldı. Emin Toplu için 31 CHP’li tarafından çeşitli dilekçeler verildi. Facebook üzerinden paylaşım yapmamak gibi suç olmayan bir durum da dilekçelerde yer aldı. Sudan bir sebep olarak görülen bu konu da İl Disiplin Kurulu tarafından dikkate alındı ve ihraç gerekçeleri arasına eklendi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Emin Toplu, dilekçe verenlerin büyük bir bölümünün partiye yeni üye olduğunu ve özellikle gençlerin Eşme Belediyesi’nde iş vaadiyle bu yöne sevk edildiği ifade etti. Konuyla ilgili telefon üzerinden Ali Araslı’ya konuşan Emin Toplu, şu açıklamaları yaptı:
“EŞME BELEDİYE BAŞKANI YILMAZ TOZAN VE EKİBİ BU İŞİ PLANLADILAR”


“Salı günü itiraz dilekçemi verdim ve teslim ettim. Konu Yüksek Disiplin Kurulu’nda ve orada ne olacağını göreceğiz. Her hangi bir şey bulamadılar ve sosyal medyada paylaşım yapmamayı gerekçe gösterdiler. Ben son 2 gün ilçe merkezinde çalışmalara katılmadım ve köylere gittim. Benim 850 akrabam var ve bunlardan 3’ü belediyede çalışıyor diye de suç isnat edildi. Burada niyet kötü. Benim bir sonraki dönemde Eşme Belediye Başkanı adayı olma ihtimalime karşı yapılmış bir durum. Bu konuda Yılmaz Tozan ve Rüştü Salim Sarp ortak hareket etti ve bunların dışında kimsenin bu konuda bir müdahili olmaz. Ben, Milletvekilimiz Ali Karaoba ve İl Başkanımız Sevinç Yazgan’ın bu oyuna alet olduğunu düşünmüyorum. Bu tamamen Yılmaz Tozan’ın olayı ve Salim Sarp bunu planladılar.”
“İMZA ATANLARIN TAMAMINA YAKINI BELEDİYEDE İŞE GİRECEKLER”

Whatsapp Image 2024 05 10 At 11.05.09
“Saçma sapan şeyler var. Ben telefonla birilerini aramışım ve hayali durumlar ortaya konmuş. Burada 20-25 çoluk çocuğa imza attırılmış. Eski partili büyüklerimizin hiçbiri yok. İmza atanların yarısından fazlası partiye yeni üye oldular. İmza atanların tamamına yakını belediyede işe girecek. Şu anda başlayan 4-5 kişi var ve bunları yavaş yavaş işe alırlar. Şimdi sadece sonucu bekliyorum ve insanlara iftira atmak ve çamur atmak kolay değil. Eşme İlçe Başkanı Cumhur Uslu da başta olmak üzere hepsi bunun hesabını verecekler. İlçe Başkanı da Yılmaz Tozan’ın yeğeniyle evlidir ve damadı sayılır.”
“BU OLAY OLUNCA, İGM BAŞKANLIĞINA DA ADAY OLAMADIM”


“Bu olay olunca İl Genel Meclisi Başkan adaylığımız ve yardımcılığımız da düştü. Ben bu olay olmasa İl Genel Meclisi Başkanlığına aday olabilirdim. Tabii İl Genel Meclisi üyesi arkadaşlarımızın bu konuyla bir ilgisi yok. Yine komisyonda görevimizi sürdürüyoruz. Benim ihracımla ilgili Yüksek Disiplin Kurulu’ndan olumsuz bir durum da gelse yargıya gideriz ve oradan mutlaka döner. Sudan sebepler var ve bunların hiçbiri ihraç sebebi değil. Amaç farklı ve kendileri partide rakip istemiyorlar.” 

Muhabir: ALİ ARASLI