Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım’ın Sözcü’ye yaptığı açıklama sonrası, Uşak Belediyesi personelinin TÜGVA çalışanlarından oluştuğuna dair haber çıktı. Söz konusu haberler üzerine TÜGVA Genel Merkezi bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, Başkan Yalım’a da bir çağrıda bulundu. Özkan Yalım’a şu mesaj verildi: “Fikri veya siyasi görüşü farklı olduğu için vakfımıza ve Uşaklı gençlere düşmanca davranmaya çalışan ve böylelikle  sizin yanınızda yer edinmeyi amaçlayan bilgi kirliliği oluşturan kişilere müsaade etmeyiniz.”

TÜRKİYE GENÇLİK VAKFI: ULUSAL VE YEREL MEDYANIN BİR BÖLÜMÜNDE KÖPÜRTÜLEREK KARALAMAYA ÇALIŞIYORLAR
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) yönetimi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, vakfın karalanmaya çalışıldığını bildirdi. TÜGVA Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada, şu hususlar yer aldı: 
 “Uşak Belediyesinde çalışan personelin TÜGVA kadrolarına oluştuğuna dair” ifadeler içeren açıklama ve ithamlar ulusal bir yayın  kuruluşu tarafından ekrana getirilmiş ve yerel medyanın bir bölümü ve bazı şahıslarca da köpürtülerek Türkiye Gençlik Vakfı haksız itham ve iftiralarla töhmet altında bırakılarak karalanmak istenmiştir.  Türkiye Gençlik Vakfı, Cumhurbaşkanlığı tarafından kamu yararına faaliyet gösteren vakıflar statüsünde olup faaliyetlerine yasal zeminde başlayan ve devam eden bir sivil toplum kuruluşudur. Vakfımızın tüm faaliyetleri açık, şeffaf ve denetlenebilir şekilde olup resmi Makamlarca denetlemeye tabidir. Bu denetimlerden sorunsuz şekilde çıkan Vakfımızın bugüne kadar yapmış olduğu faaliyetler milletimiz tarafından takdirle karşılanmış olup Türkiye’nin 81 ilinde kesintisiz devam etmektedir. Vakfımızın hizmetleri  hiçbir  ayrımcılık içermeden toplumun tüm kesimlerini kucaklayarak ülkemizin yüz akı olan gençlerimizle büyüyerek devam etmektedir.”
“UŞAK’TA 12 BİN GENÇ TÜGVA’YA KATKIDA BULUNDU”

“Uşak’ta Vakfımıza gelen vakfımızın hizmetlerinden yararlanan ve bu hizmetlere katkı sunan 12.000 genç kardeşimiz bulunmaktadır” ifadelerine yer verilen açıklamada, şöyle denildi:
“Bahsi geçen haberlerde “Belediye kadroları TÜGVA’dan oluşuyor.” İfadesi tamamen yanlış ve yanlı  bir bilgi olup basın etiğinden ve objektif  habercilikten uzaktır. Uşak Belediye Başkanı Sayın Özkan Yalım Bey’in yanlış bilgilendirildiğini ve yönlendirildiğini düşünerek bu yanlışı düzelteceğini düşünüyor ve ümit ediyoruz.  Bu tip kutuplaştırıcı,  suçlayıcı, zan altında bırakan haksız ifadelerin Vakfımızın hizmet götürdüğü, ulaştığı gönüllerine girdiği ve vakfımıza gönül veren Uşaklı gençlere de haksızlık olduğunu unutmamak gerekir. Bu mesnetsiz ifade ve ithamlar gençlerimize ve hemşerilerimize bir şey kazandırmayacağı gibi huzursuzluğu artıracak,  güvensizliği tetikleyecek ve onları ötekileştirilmişlik hissine sürükleyecektir. Uşak halkı ve Uşak’ta vakfımıza gönül verenler  adına diyoruz ki : Ülkemizdeki ve şehrimizdeki  gençlerin kutuplaşmaya değil kucaklaşma ihtiyacı vardır. Bu hassasiyet ile yaklaşıldığı takdirde gençleri anlamak ve onlarla iyi bir uzlaşı ortamı içinde geleceğe  umutla bakmak  hepimizin ortak  gayesi olmalıdır.”
VAKFIMIZDA GÖREV ALAN SADECE 2 KİŞİ BELEDİYEDE GÖREV ALIYOR”
Açıklamada, belediyede çalışan personel için de şu bilgiler verildi:  “Vakfımızın Uşak İl Temsilciliğine üye olan, vakfımızda görev alan sadece 2(iki)  kişi Uşak Belediyesinde çalışmaktadır. Bu kişilerin puantajları, mesaileri, görev yaptığı birimler vb. tüm bilgiler resmi olarak Uşak Belediyesinde mevcuttur. Bu iki üyemiz de üniversite mezunu olup liyakat esasına uygun bir şekilde belediyemizde taşeron olarak çalışıyorlardı. Bu iki arkadaşımız 31 Mart yerel seçimlerinin ardından işten çıkarılmıştır. İşten haksız olarak çıkarılmalarına rağmen gerek sosyal medyalarında gerek şahsi söylemlerinde aldıkları eğitim ve taşıdıkları temsiliyet görevinden dolayı nezaketsiz ve hürmetsiz ifadelere asla tevessül etmemiş siyasi iradenin kendilerini işten çıkarma kararına saygı duymuşlardır.  Uşaklı gençler için hizmet veren ve Uşak halkının takdirini kazanmış vakfımıza gönül veren üyelerimizin,  fedakar gençlerimizin en büyük motivasyon kaynağı memleketimize ve şehrimize olan sevgileridir.Kadim şehrimiz Uşaktaki TÜGVA’lı gençler olarak Uşak Belediye Başkanı Sayın Özkan Yalım Bey’e buradan açık çağrımızdır:Fikri veya siyasi görüşü farklı olduğu için vakfımıza ve Uşaklı gençlere düşmanca davranmaya çalışan ve böylelikle  sizin yanınızda yer edinmeyi amaçlayan bilgi kirliliği oluşturan kişilere müsaade etmeyiniz. Bu kişilere gerekli müdahaleyi yapmanızı Uşak’ın en büyük gençlik hareketi ve Uşaktaki gençler adına sizlerden bekliyoruz”.

Kaynak: HABER MERKEZİ