AK Parti’de yerel seçim önü henüz resmi bir başvurunun bulunmadığı öğrenildi. AK Parti’de henüz resmi aday adaylığı başvurusunun olmaması dikkat çekiyor. Belediye Başkanlığı ve meclis üyelikleri için son başvuru tarihi 22 Kasım 2023 Çarşamba olarak güncellendi. Daha önce 17 Kasım olan tarihte uzatmaya gidildi ve 26 Kasım 2023 Pazar günü temayül yapılacak. AK Parti’de temayül yoklamaları formalite icabı yapılıyor. 14 Mayıs seçimlerindeki temayül yoklamasına rağmen, temayüle girmeyen 3 ismin aday yapılması bunun son örneğiydi. 2019’da da Uşak Belediye başkan aday adayı olmayan Mehmet Çakın direk aday yapılmıştı.

ADAY ADAYLARI VAR FAKAT İL GENEL MECLİSİNE

AK Parti’de Uşak’ta aday adaylarının bulunduğu, fakat bunların da İl Genel Meclisi bazında olacağı konuşuluyor.  İl Genel Meclisi üyeliklerine, Osman Ateş, Hüseyin Gürpınar, İsmail Pala ve Hakan Uludağ’ın başvuru yapması bekleniyor. İl Genel Meclisi Başkanı Nuri Demir’in ise teşkilatla konuşup, buna göre aday olacağı öğrenildi. Görev süresi boyunca makam aracı kullanmayan Nuri Demir’in ismi hiçbir olumsuz durumla anılmadı. Ulubey'den Tarık Coruk başvuru yapan tek isim. 

TEMAYÜL FORMALİTE İCABI OLUYOR

Ali İhsan Yavuz’un verdiği bilgilere göre, AK Parti Türkiye genelinde 26 Kasım 2023 Pazar günü temayül yapacak. Temayül yoklamasında, aday adayları arasında isimler sorulacak. Fakat bugüne kadar AK Parti’de temayül yoklamaları hep formalite icabı oldu. Tabanın görüşleri bugüne kadar göstermelik alındı. 14 Mayıs seçimlerindeki liste bunun son örneğiydi.

AK Parti Mevcut Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ı aday gösterecek

AK Parti’de mevcut Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ın tekrar aday gösterileceği konuşuluyor. AK Parti’nin bu seçimi, şu günün koşullarına göre kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Muhalefetin ittifak yapmaması nedeniyle, AK Parti kimi aday yaparsa yapsın bu seçimi alacak gibi duruyor. İYİ Parti ve CHP’nin genelde ve yerelde anlaşamaması, işbirliği ihtimalini de ortadan kaldırdı. 

KULİS: ALİ ARASLI