Yıkımı gündemde olan ve büyük bir bölümü yıkım kapsamının dışında kalan Uşak Belediye İşhanı’ndan alınan ve daha önce gelişi güzel doldurulan karot örnekleri ve düzenlenmeden sıyırma yapılan kolonlarda kısmi bir çalışma yapıldığı görüldü.

Uşak Belediye İşhanı’yla ilgili yıkım kararı çıkarmak için binadan geçtiğimiz aylarda karot örneği alındı ve kolonlardan sıyırmalar yapıldı. Örnek alınan yerlerin sayısının çok fazla olması, yıkımı yapılacak olan kısımdaki binaların neredeyse tüm kolonlarından karot örneği alınması dikkat çekti. Normal şartlarda (özel taleplerde) 3 kolondan alınan karot örnekleri, Uşak Belediye İşhanı binasında belirtilen tüm kolonlardan alındı. Fakat aynı dönemde yapılan ve kendisini kapsam dışına alan beyaz eşya ve düğün salonları ile Aşevi’nin bulunduğu bölümlerden hiçbir şekilde karot alınmadı. Söz konusu karot örnekleri alınan kolonların tekrar eski haline getirilmediğini görüntülemiş ve bunu haber yapmıştık. Haberimizin ardından binadaki bazı kolonların üzerlerinin tekrar çimentoyla kapatıldığı fakat bunun da gelişi güzel yapıldığı dikkat çekti. Normal şartlarda kişi talebi üzerine alınan karot örneklerinin anında eski haline getirildiği görüldü. 


ÇİFTE STANDART OLMAMALI


Burada faaliyet gösteren esnafın bir diğer tepkisi de binanın sadece yarısının yıkılacağı ve beyaz eşya işletmesi ve düğün salonlarının bulunduğu kısmın aynen kalacağı yönünde oldu. Dışarıdan bakıldığında yıkımın bu şekilde olması kent adına daha büyük bir görüntü kirliliğine neden olacak gibi görünüyor. Söz konusu binanın tüm unsurlarıyla yıkılması, esnafa dükkanların piyasa bedeline yakın bir ödeme yapılması veya iş yapacağı bir işyeri verilmesi taleplerin başında geliyor. Uşak Belediyesi, ise daha önce esnafa mülklerinin değerleriyle ilgili yazılı bildirim yaptı ve bu taleplere şu ana kadar her hangi bir yanıt vermedi.  -HABER/ALİ ARASLI

Editör: Duygu Bekmezci