Uşak’ta yönetim AK Parti’den CHP’ye geçince, belediyede çalışan memurların büyük bir bölümü, sol sendikaya geçti. Uşak’ta 31 Mart 2024 yerel seçimleri sonuçlandı. Seçim sonuçlarına göre 20 belediye meclis üyesiyle CHP’li Özkan Yalım, yeni dönemin başkanı seçildi. Özkan Yalım’ın seçilmesiyle birlikte AK Partili Mehmet Çakın’ın da görev süresi fiilen doldu. Önümüzdeki günlerde devir teslim töreni yapılarak, belediyenin yönetimi tamamen Özkan Yalım ve ekibine geçecek. 
MEMURLAR ŞİMDİDEN SENDİKA DEĞİŞTİRMEYE BAŞLADI
Uşak’ta belediye yönetiminin değişmesi üzerine, bazı memurların sol sendikaya geçtiği öğrenildi. Son 10 yıldır, Uşak Belediyesi memurlarının tamamına yakını, AK Parti’ye yakın Bem-Bir Sen üyesiydi. Fakat 31 Mart itibariyle Uşak’ta yönetim CHP’ye geçince, sendika üyesi olan yaklaşık 250 üyenin 80’nin 2 günde istifa ederek, Belediye-İş’e geçtiği öğrenildi. Uşak Belediyesi’nin CHP’li Özkan Yalım ve ekibine geçmesiyle birlikte, belediye çalışanlarında ciddi bir endişenin hakim olduğu da ifade edildi. Her ne kadar Yalım göreve gelmeden önce, çalışanlara dokunmayacağını ifade etse de, önceki dönemlerde AK Parti yönetimine yakın hareket eden personelde ciddi bir kaygı var. 
YALIM: BANKAMATİKÇİLER BİZ GELMEDEN ÇIKIŞLARINI ALSINLAR
Yalım, daha önce yaptığı açıklamalarda sadece bankamatik personelini çıkaracağını belirtmişti. Yalım, 12 Ocak 2024 günü, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı:
“Göreve geldiğimizde belediyemizde işini yapan ve emek veren kimseye tek lafımız olmaz. AK Partili, İYİ Partili, MHP’li veya CHP’li ayrımı yapmam. Personelin bir siyasi görüşü olabilir ve bunlara da saygı duyarım. Kesinlikle kimsenin işiyle ve ekmeğiyle oynamam. Bunun sözünü burada veriyorum. Fakat bankamatik memurları veya çalışanları varsa, bunları da tespit eder ve en kısa sürede işten çıkarırız. Onlar kendini biliyordur ve biz geldiğimizde böyle devam edeceklerse, biz başlamadan çıkışlarını alsınlar. Belediyenin kaynaklarını büyütürüz, yeni iş alanları açarız ve kimsenin işiyle ve geçimiyle uğraşmayız”.
HABER: ALİ ARASLI

Editör: Zülal Karadedeli