Uşak’ta her an yoğun yağış nedeniyle, geçtiğimiz günlerde meydana gelen sel felaketinin tekrarlanması endişesi yaşanıyor. Vatandaş, yoğun ve ani yağışlar nedeniyle, eskiye nazaran daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Uşak Belediyesi son dönemlerde altyapı çalışmalarını yoğunlaştırdı ve içme suyu ve kanalizasyon hatlarını kentin çeşitli bölgelerinde oluşturuyor. Uşak Belediyesi’nin Kemalöz Mahallesi’ndeki kanalizasyon hattı çalışmalarının fotoğrafları, sosyal medyada paylaşıldı. Paylaşılan boruların küçük çapta olması, akıllara geçtiğimiz belediye meclisi toplantısındaki tartışmayı getirdi. Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ın büyük çaptaki boruların suyu geçirmeyeceği ve bunun bilimsel olmadığına dair beyanatı dikkat çekmişti. Konuyla ilgili daha önce Uşak Belediyesi’nde teknik işlerden sorumlu ve bu alanda çalışma yapan bir mühendisle konuştuk. 


KANALİZASYON BORUSU KÜÇÜK ÇAPTA OLMALI
Fotoğraflardaki boruların çaplarının küçük olmasının normal olup olmadığına dair sorumuza yanıt veren kaynağımız, “Kanalizasyon borusunda çapın küçük olmasında bir sorun yok. Aksine çap küçük olursa, buradaki atıklar daha akışkan hale gelir ve sorun çıkarmadan tahliye olacağı noktaya ilerler. Bu nedenle kanalizasyon hatlarında küçük çaplı boru kullanmakta bir sıkıntı yok. Belediyenin burada küçük çaplı boru kullanması gayret normal” dedi.


YAĞMUR SUYUNDA BÜYÜK ÇAPLI BORU DAHA İYİDİR
Benzer durumun yağmur suyu deşarj hatları için geçerli olmadığını belirten aynı kaynak, “Küçük çapta boru bilimsel değil açıklaması gerçekçi değil. Kanalizasyon hattı için bu konuşulsa normal. Fakat yağmur suyu hattıyla ilgili bu durum tam tersi. Yağmur suyunda çap ne kadar büyük olursa, o derece suyu tahliye edersiniz ve sel baskınlarının önüne geçersiniz. Sözün özü, yağmur suyunda çap büyüdükçe, kanalizasyonda da çap küçüldükçe daha iyi verim alırsınız. Tabii caddeye atılan beton ve diğer unsular da burada sel felaketinin oluşumunu hızlandırdı diyebiliriz. Ayrıca caddenin dışındaki bölgelerde de altyapının zayıf olduğu da ortada” diye konuştu. 
Öte yandan Uşak Belediye Başkanı AK Partili Mehmet Çakın, kentte yaşanan sel felaketinin yoğun yağış nedeniyle olduğunu ve büyük yağmur suyu boru hattının bilime uygun olmadığını ifade etmişti. Çakın’ın bu açıklamalarına muhalefetin hiçbir şekilde cevap verememesi de kentte ayrı bir sorunsal olarak dikkat çekmişti. 
HABER / ÇİĞDEM TURAN

Editör: Zülal Karadedeli