UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDENLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ 

Bakanlıktaki görevliler, uygulamanın hangi yasaya dayandığına dair net bir bilgi veremedi. 
Çevre ve Şehircilik Uşak İl Müdürlüğü’nde giriş esnasında kimlik kartlarının güvenlik görevlileri tarafından alınarak, çıkış zamanına kadar  bekletilmesi dikkat çekti. Bugün bilgi için Çevre ve Şehircilik Uşak İl Müdürlüğü binasına gittik. Binadan girerken, güvenlik odasındaki görevli, kimlik kartı talep etti. Bunun üzerine uzattığımız kimlik kartını geri verilmedi. Geri verilmeyen kimlik kartının neden tutulduğunu sorduğumuzda, şu cevap verildi: “Bu uygulama bakanlığın genelgesine göre yapılıyor. Türkiye’deki tüm bakanlık binalarında kimlik kartlarına el konur ve çıkışta geri verilir”. Haberle ilgili gittiğimiz konuyu unuttuk ve bu konuda İl Müdürü’yle görüşmek istedik. Ziyaretçi kartı verilmeden alınan kimliğimizi de bırakarak, 2’inci kattaki müdürün yerinde olmadığını görünce binadan ayrıldık. 
BAKANLIKTAKİ GÖREVLİLER UYGULAMANIN HANGİ KANUN MADDESİNE GÖRE YAPILDIĞINI SÖYLEYEMEDİ

Whatsapp Image 2024 05 20 At 12.19.49
Konuyla ilgili Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığını aradık ve hukuk işlerinden ilk olarak bir görevli telefonu açtı. Durumu bildirdik ve bu şekilde kimliğin alı konmasının ne kadar doğru olduğunu sorduk. Çevre ve Şehircilik İlkim Değişikliği Bakanlığı’ndaki yetkili, bakanlığa ait olan başka bir telefon numarasını aramamızı istedi. Aradığımızda görüştüğümüz yetkili kişi, bunun hangi kanun maddesine dayandığını açıklayamadı. Konunun kişisel verilere aykırı olduğunu belirttiğimizde ise, şu cevabı verdi: “Hastaneye gidince kimliğinizi veriyorsunuz”. Tekrar bunun hangi kanuna göre yapıldığına dair soruya yanıt veremeyen yetkili, CİMER’den bilgi almamızın daha sağlıklı olacağını belirtti. 
UŞAK'TA ADLİYE BİNASINA GİRERKEN KİMLİK ALINMIYOR, ANCAK SAVCILIĞA GİDİŞLERDE KİMLİK TESLİM EDİLİYOR!
Uşak’ta Adliye binasına girerken polis araması yapılıyor ve Cumhuriyet Savcılarının bulunduğu bölüme girilmek isteniyorsa, o zaman kimlik teslim ediliyor. Adiye binasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ndeki gibi ziyaretçi kartı verilmeden kimlik alınması da söz konusu değil. Adliye’deki görevli kimlik karşılığında ayrı bir kart veriyor ve çıkışta bu kart teslim alınıyor. Adliye ve polis gibi binalarda bu uygulamaların olması makul görülebiliyor. Fakat Çevre ve Şehircilik İl Binasındaki ve ilgili binalardaki durum ise biraz düşündürücü.

Muhabir: ALİ ARASLI