Uşak CHP’nin Eşme İl Genel Meclisi Üyesi Emin Toplu, hakkında ortaya atılan “Sosyal medyada parti lehine paylaşım yapmamak suçu” ile ihraç edildi. Konuyla ilgili elimize ulaşan belgelere göre ihraç edilen Emin Toplu hakkında görüştüğümüz İl Başkanı Sevinç Soyer Yazgan, sosyal medyada paylaşım yapmama gibi bir suçun olmadığını öne sürdü. Fakat belgeler, Sevinç Soyer Yazgan’ı yalanladı.

Il Genel Mecilis1

SOSYAL MEDYADA CHP LEHİNE PAYLAŞIM YAPMAMAK SUÇ SAYILDI

CHP’den 31 Mart 2024’te Eşme İl Genel Meclisi üyesi seçilen Emin Toplu, Eşme CHP İlçe Örgütü tarafından ihraç talebiyle disipline sevk edildi. 27 Nisan 2024’te toplanan CHP Uşak İl Disiplin Kurulu, Emin Toplu’ya atılı suçlarla ilgili genel değerlendirmeyi dikkate aldı. Emin Toplu hakkında, elimize geçen yazılı belgeye göre, ilginç bir suç ortaya kondu. Toplu’nun bazı akrabalarının AK Parti dönemindeki Eşme Belediyesi yönetimindeki Eştaş Yapı Elemanları San. Tic. Ltd. Şti.’de çalışması gerekçelerin başında yer aldı. Emin Toplu’nun AK Parti’ye oy istediğine dair 31 dilekçenin de gerekçeler arasında yer alması dikkat çekti. Fakat bu konuda somut olarak bir delil gerekçelerde görülmedi. Emin Toplu’yla ilgili AK Parti’ye oy istediği iddiası için; “Hukukta olumsuzun ispatı yapılmaz kuralı” ifadesi de tırnak içinde not düşüldü.

Bunun dışında 20 kişinin Emin Toplu’nun sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili aldığı çıktılar da gerekçelere eklendi. Disiplin sürecinde, Emin Toplu’nun facebook hesabının incelendiği de belirtildi. Bu noktada çok ilginç bir durum inceleme evrakında yer aldı. Emin Toplu’nun sosyal iletişim hesabı facebook ile ilgili şu kısım dikkat çekti:

“Keza kullandığı beyan edilerek savunma ekinde sunulan sosyal medya paylaşımlarına dair görsellerin incelenmesinde; şikayet edilenin sosyal medya çıktıları ve herkese açık facebook hesabı incelendiğinde, 31.03.2024 seçimlerinden önce en son 23.03.204 tarihinde seçimle ilgili paylaşım yaptığı, bu tarihten sonra her hangi bir paylaşımının olmadığını, yine seçimlerde partimiz üyesi Eşme Belediye Başkanı seçilmesine ve kendisinin de İl Genel Meclisi (ikinci sıradan) üyesi seçilmesine rağmen, (her hangi bir görsel, mazbata töreni v.s.) paylaşmadığı görülmüştür”.

Emin Toplu

İL BAŞKANI İHRAÇ EDİLMEDİ DEDİ, FAKAT BELGELER İHRACI GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR

Konuyla ilgili CHP İl Başkanı Sevinç Soyer Yazgan’a bugün saat 17:56’da telefonla ulaştık. Yazgan, Emin Toplu’nun henüz ihraç edilmediğini ve bunun doğru olmadığını ifade etti. Fakat elimize ulaşan evrakta Emin Toplu’nun ihraç edildiği görüldü. İhraç kararı, CHP İl Disiplin Kurulu Başkanı Ayhan Yavuz tarafından imzalandı. Buna göre Emin Toplu, CHP tüzüğünün 63/3, 68/a,b,d,e fıkraları hükmünce CHP üyeliğinden kesin olarak çıkarıldı. Kararda 10 gün içinde itiraz edilebileceği, bu konuda CHP İl Başkanlığı veya CHP Yüksek Disiplin Kuruluna başvurulabileceği de yer aldı.

Il Genel Meclisiiii

ALİ ARASLI

Editör: Çiğdem Turan