Eğitim Bir Sen Uşak Şube Başkanı Bilal Kara, öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının sağlıklı bir ortamda çalışması için çağrıda bulundu. 
Eğitimcilerin sağlıklı bir ortamda çalışmaları için bir dizi öneri sunan Eğitim Bir Sen Uşak Şube Başkanı Bilal Kara, şöyle konuştu:
“Öncelikle Öğretmenlik Meslek Kanunu ihtiyaca cevap verecek, beklentiyi karşılayacak şekilde ele alınarak yeniden düzenlenmelidir. Emekli olan personel kadar yeni istihdam değil, ihtiyaç kadar atama yapılmalı ve atama bekleyen öğretmen adaylarının beklentileri karşılanmalıdır. Üniversite idari personeline yer değişikliği hakkı verilmelidir. Akademisyenlerin emeklerinin ve eğitimlerinin karşılığını alabilmeleri sağlanmalıdır. Yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları daha fazla vakit kaybedilmeden genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmelidir. Öğretmen atamalarında mülakat kaldırılmalı, atamalar yazılı sınav yöntemiyle yapılmalıdır. 3600 ek gösterge birinci dereceye yükselen kamu görevlilerine de yansıtılmalı, uygulamada adalet sağlanmalı; devlet, memurları arasında ayrım yapmamalıdır. Görev aylığı ile emekli aylığı arasındaki bağ yeniden kurulmalı, emekliler mali disiplin gerekçesiyle mağdur edilmemelidir. Toplu sözleşme ikramiyesi ile ilgili kayıplar vakit geçirilmeden tazmin edilmeli ve ek protokol ile sorun çözülmelidir. Kamu personel sistemi masaya yatırılmalı; ünvan, yetki, ücret ve sorumluluk dengesi ekseninde hiyerarşi yeniden tasarlanmalı, çalışma barışı açısından çarpıklıklar düzeltilmelidir.” 
Eğitimin; hizmetlisi, memuru, şoförü, öğretmeni ve yöneticisiyle bir bütün olduğunu vurgulayan Kara, “Eğitimin kalitesi ve eğitimcilerin başarısı ancak bu ekibin uyumlu çalışmasıyla mümkündür. Sorunların çözümüne yönelik atılacak adımlarda bu bütünlük göz ardı edilmemelidir” diye konuştu. 
Kara, eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarının geliştirilmesi için emek ve özgürlük mücadelesi veren bir teşkilat olarak, daha önce olduğu gibi, bundan sonra da medeniyet ve değer odaklı yeni sendikal anlayışla sorunun parçası değil, çözümün paydaşı olmayı sürdüreceklerini söyledi. HABER MERKEZİ

Editör: Zülal Karadedeli